Eviniz İçin Konut Sigorta Poliçesi Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

0 85

Bir önceki yazımızda da belirttiğim üzere; bir çok sigorta şirketi ve bir çok sigorta acentesi bulunmaktadır. Dışarıdan uygun konut sigortası teklifi alırken atlanmaması gereken teminat ve limitler bulunmaktadır, yazımızın devamında bulunla ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağım.

Uygun sigorta teklifi buldum diye sevinebilirsiniz, diğer alternatif olarak almış olduğunuz teklif ile kesinlikle karşılaştırın, çoğu zaman sigortacı bile teminatlar dan bir haber olup ister istemez verilmesi gereken teminatları vermiyorlar yada ufak limitlerle hazırlayabiliyorlar, ayrıca üzerinde durulması gereken bir ayrı durumda dairenizin satış fiyatı ile kesinlikle konut sigorta yaptırmamanızdır.

Daire bedelinizi satın aldığınız fiyattan yaptırmayın. Boşuna yüksek primler ödemeyin. Neden mi?
Dairenizin satın aldığınızda arsaya da para vermiş oluyorsunuz, aslında işin en pahalı kısmı mevkiden dolayı arsa, herhangi bir büyük hasarda eviniz oturulamayacak gibi olsa sigorta şirketi size aldığınız parayı ödemez. Bunun sebebi, herhangi bir depremde eviniz yıkıldığında arsa gene sizin bir yere kaybolduğu yok, o yüzden x bir müteahhit firma ile M2 ye göre yerine kadar inşaa edeceğidir. Sigorta şirketi ile bu bedeli paylaşmalısınız.

Sigorta Bedellerinizi Kontrol Ediniz.

Gözüme takılan bir farklı yanlış ve eksik olan ise bankadan kredi çekildiğinde çekilen kredi miktarı kadar üzerinden konut sigortası poliçesi yapılmaktadır, bu çok yanlıştır. Size sorulmaksızın poliçe acentelerden satın almış olduğunuz poliçenin üzerinde olup hemde eksik sigorta yapmaktadırlar. Burada aslında banka müşterisini hiç düşünmez. Poliçeniz bankaya yaptırırken bina bedelinizi teyit ediniz. Evde oturuyorsanız yaptırmışken evde bulunan eşya bedelini de dahil ettiriniz.

Sorumluluk Limitlerinizden Haberdar Olun.

Komşu sorumluluk ve kiraci/malik sorumluluk teminatlarınızın limitlerine dikkat edin. Verildiğinden emin olun. Mümkünse toplam sigorta bedeli kadar limitinizi yüksek isteyin. Komşularınıza karşı sorumluluklarınız bulunmaktadır. Sizden kaynaklı poliçede oluşacak herhangi bir hasardan yansıyacak komşunuza verilen limitlere kadar teminat dahilindedir.

Kiracısı olduğunuz yada ilgili evin sahibi olduğunuz dairenin de sorumluluğu üzerinizdedir. Gene poliçedeki teminatlardan dolayı yaşanacak hasarlardan kaynaklı olarak poliçeniz limitlerince hasarı düzenlettiğiniz poliçeden yaptırabilirsiniz.

Değerli Eşyalarınızı Atlamayın.

Eşya bedeliniz haricinde evde bulunan takılar (mücevherat, saat, altın vb.) toplam eşya bedelinin %5i ile poliçeye otomatik teminat verilir. Evde daha fazlası var ise poliçeniz yaptırırken listesi ile birlikte bedellerini de eklemeyi unutmayınız. Herhangi bir hırsızlık ve poliçede yer alacak hasarlardan dolayı yaşayacağınız sıkıntı karşılığında teminat altına alabilirsiniz. Aksi takdirde eksik sigortadan kaynaklı maalesef toplam eşya bedelinin %5’i dışında ödeme alamazsınız. Ayrıca hatırlatmak isterim ki bu gibi eşyalarınız kasa olmasa dahi en kötü komidinin kilitli çekmecesinde muhafaza edilmelidir. Açıkta bulunan takılar hasar anında problem yaşatabilir. Büyük ihtimal ödemesi yapılmaz.

Konut Sigortaları Düşünüldüğü Kadar Pahalı Değil.

Bir başka gördüğüm kadarı ile bilinen büyük yanlış. Aracına kasko sigortası poliçesi yaptıranlardan geliyor. Genel olarak sigorta poliçeleri 1.000, 2.000 TL gibi geldiği için evlerinin bedeli de yüksek olduğundan primi çok yüksek cıkacağı yönündedir. Halbuki yanılıyorlar. 200.000 TL’lik bir ev sahibi ve 50.000 TL’lik eşya bedelli birine çıkacak konut sigortası poliçe primi senelik 250, 350 TL arası olmaktadır. Evinizi sigorta ettirmeyi unutmayın. Bu primi taksitli ödediğimiz de aylık ödemelerinin 30, 40 TL’leri bulacaktır.

Dairenize ait Eklentileri Paylaşmayı Unutmayın.

Standart daire dışında müstakil daireniz, villa tipi evede sahip olabilirsiniz. Konut sigortası poliçenizi düzenletirken, Bina ve eşya bedelleri dışında kalan; İstinat duvarlarınızı, Garajınızı, Kazan dairenizi, Havuz ve havuza bağlı çevre düzenlemelerinizi, genel çevre düzenlemenizi, Jeneratörlerinizi ve buna benzer gibi eklentileriniz var ise bedelleri ile birlikte sigortacınız ile paylaşmayı kesinlikle unutmayın.

Sorularınızı Bekliyoruz.

Eviniz ile ilgili yaptıracağınız konut sigortası ile alakalı soracağınız tüm soruları bu yazı altında bizimle paylaşabilirsiniz. Gün içerisinde kesin olarak doğru bir cevapla sizlere dönmüş oluruz. Özel konular içinse iletişim sayfasından ayrıca bizlere yazabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Konut ve İşyeri Sigorta Poliçelerindeki Çelik Yapılar ve Betonarme Yapılar Arasındaki Farklılıklar başlıklı makalemizde Betonarme Yapılar ve Çelik Yapılar hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.