Sigortasız Araçla Trafiğe Çıkmanın Cezası Nedir?

0 111

Son bir hafta içerisinde ekonomik durumu bahane ederek trafik sigortasını yaptırmayıp, Polis ve Jandarma Trafik Kontrolüne takılan sigortalılarımız mutlaka trafik sigortanızı gününde yaptırınız.

SİGORTASIZ ARAÇLA POLİS VEYA JANDARMA YAKALANIRSANIZ NE OLUR?

Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmayan sürücüler için stres sadece ödeme noktasında değil. Trafikte araç kullanırken polis veya jandarma çevirmesine her an takılabilme riski de sürücüleri olumsuz etkiliyor.

Sigortasız araçla trafikte yakalanma durumunda, polisler öncelikle plakanızı sisteme giriyor. Eğer çevirmeyi yapan asayiş ekibiyse, trafik polisini olay yerine davet ediyor. Trafik polisi ilk önce trafik sigortası olmadan araç kullanan sürücüye ceza kesiyor ve ardından aracınız otoparka çekiliyor. Artık araçların otopark mesafeleri de dikkate alınmıyor. Eğer polis otoparkı önünde dahi çevirmeye takılsanız, olay yerine çekici getirilmesi zorunluluğu var. Yani siz aracı kendiniz otoparka götürmek isteseniz bile böyle bir şey mümkün değil. Eğer araç çevirmeye yakalanır ve siz polise plakanız sisteme işlenmeden önce ödemeyi yapabileceğinizi söylerseniz, aracınızı bağlatmaktan kurtarabilirsiniz.

Aracınız polis çevirmesine girdi ve zorunlu trafik sigortası yaptırmadığı tespit edilerek tarafınıza ceza kesildi ve araç otoparka çekildi. Bundan sonra yapılması gerekense bir sigorta acentesi bularak en kısa sürede sigortanızı yaptırmak olacaktır. Aracınızın çekilmesi nedeniyle panik halinde ilk bulduğunuz acenteye gitmemenizde fayda var. Çünkü fiyatlar acentedan acenteye değişmekle birlikte, kimi zaman firmalar arasında çok uçuk rakamlar farketebiliyor.

Ardından sırayı emniyetteki işlemler alıyor. Sigortanızı yaptırdıktan sonra ilçe emniyet müdürlüğüne giderek trafik bölümünden bir belge almanız gerekiyor. Ruhsat sahibi dışında başka biri bu işlemleri yürütemez. Eğer ruhsat sahibiyseniz fakat ehliyetiniz bulunmuyorsa, buraya ehliyeti olan biriyle gitmeniz gerek. Çünkü sizden belge için ruhsat ve ehliyet fotokopisi istenecek. Tüm bu işlemleri tamamlamanız ardından, aracınızı alabilmeniz için gerekli işlemler sona ermiş oluyor ve evrakınızı alarak otoparka yönlendiriliyorsunuz.

Az önce de belirttiğimiz üzere, artık aracınızın çekildiği yerle, otopark arasındaki mesafe farketmiyor. Her durumda çekici masrafı ödemek zorundasınız. Otoparka gittiğinizde sizden hem çekici hem de aracın yattığı süre hesaplanarak bir ücret talep edilecek. Burada genelde otopark işletmecisiyle sıkı bir pazarlık yaparak rakamı aşağı çekmeniz mümkün. Sizden istenen rakamı ödemeden önce bu bilgiyle giderseniz zararınızı aşağı çekebilirsiniz. Anlaşma ardından size anahtarınız geri iade edilir.

Sigortasız Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Zorunlu trafik sigortası yaptırmadan trafikte araç kullanma cezası 92 TL’dir. Ödemenizi 15 gün içerisinde yapmanız halinde %25 indirimli ödersiniz. Çekici fiyatları değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 100-150 TL’dir. Otopark ücretleri de yine günlük 10-20 TL olarak değişir. Yani trafik sigortası haricinde cebinizden ortalama 200 TL’ye yakın bir masraf çıkacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.