Vergisi ödenmemiş Yurtdışı aracına kasko sigorta poliçesi düzenlenebilir mi?

0 243

Çift vatandaşsınız yurtdışında iken satın almış olduğunuz ve Türkiye’ye getirip kullanacağınız aracınızı kasko sigortası yaptırılabiliyor mu? Nasıl? Ödemelerde ne gibi problemler yaşanır yazının devamında sizlere bunu paylaşacağım.

Yurtdışında satın alınan aracı Türkiye’ye getirip iki sene misafir plaka ile kullanabiliyorsunuz. Bu aşama herkes gibi trafik sigorta poliçesi kestirip aynı şartlar ile trafik poliçesini kullanabiliyorsunuz.

Kasko sigorta poliçesi de yurtdışında almış olduğunuz araç bedeli Türkiye’ye göre KDV ve ÖTV’siz olduğu için Türkiye’deki fiyatına göre %140 daha uygun fiyata alıyorlar.

Türkiye de Porche marka araç 900.000 TL civarlarında iken yurtdışında bu 400.000 TL civarlarında olmaktadır.

Gelelim hasarların ödemelerine Türkiye’deki araçlara kasko sigortası yapılırken araç bedelleri Türkiye sigorta birliği tarafından belirlenmektedir ve aylık olarak güncellenmektedir. Bu listeye KDV ve ÖTV dahildir. Malum yurtdışında almış olduğunuz araç burada dahil olarak listenize ve Türkiye fiyatı olarak kaskosu yapılır.

Durum bu iken pert hariç tüm hasarlardan tam olarak ödenirken pert gibi durumlarda yurtdışı alınan fiyat ödenir. Araç aynı zamanda yurtdışı aracı olduğu içinde burada hurda araç satışı yapılamaz ve sondaj ücreti de alamıyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan UBER'ler için Kasko Sigorta Poliçesi Düzenlenebiliyor Mu? başlıklı makalemizde UBER ve UBER Kasko hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.