Zorunlu Trafik Sigortası Yenilenmediğinde Ne Kadar Ceza Kesilir?

0 65

Trafik sigortası poliçenizi yenilemezseniz cezası var mıdır? Sorusuna açıklık getirmek adına evet bir çok ceza mevcuttur. Öncelikle Trafik sigorta poliçeleri zorunlu poliçelerdir. Araç üzerine alındığı itibaren 15 gün içerisinde trafik sigorta poliçesi yapılmakla herkes mükelleftir.

15 gün diyorum fakat herhangi bir trafik polisi tarafından çevirmeye yakalanırsanız ceza kesmeye yetkilidir. Her ne kadar herhangi bir hasarda bir önceki araç sahibinin trafiğinden yararlanabilsenizde aslında aracı alır almaz trafik sigorta poliçesi yaptırmanız gerekir.

Poliçe bitiş tarihi Pazar ise şanslısınız.

Gelelim mevcut trafik sigortası poliçenizi yenilememe durumlarına; poliçenizin bitiş vadesi pazara denk geliyorsa şanslısınız. Herhangi bir sürprim gibi prime yansıtılan bir ek prim olmayacak, fakat Pazartesi kesinlikle poliçenizi kestirmeniz gerekiyor.

Kademelere dikkat.

Haftaiçi ve cumartesi gününe gelen trafik sigorta poliçelerinizi o gün yaptırmazsanız ertesi gün direk %5 sürprim uygulanır. O ay içerisinde yaptırmadınız üzerine bir %5 daha gelir ve toplamda %10 olur. Bundan sonra yapılmayan her ay içinde üstüne %5 eklenir ve maksimum %50 sürprim uygulaması yapılır.

Polis çevirmelerine dikkat.

Bu esnada tabi trafik polis çevirmesine denk gelmemeniz gerekiyor. İlk başka aracınız çekilmez bir ufak ceza ile uyarı yersiniz. Bu uyarı da gün esaslıdır. 10 gün içinde yaptır cezası gibi akabinde tekrar yakalanırsanız bu sefer aracınız bağlanarak bağlı olduğu otoparka çekilir. Trafik sigortası poliçenizi yaptırmadın aracınızı otoparktan alamazsınız. Aracınız otoparkta kaldığı gün kadar otoparka para da vermeniz gerekiyor.

2018 yılında trafik sigortası yaptırmamanın cezası Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı yeniden değerleme oranları ile birlikte zamlama 108 TL oldu. Cezasını 15 gün içerisinde peşin ödeyen araç sahipleri ise %25 indirimden yararlanarak 81 TL ödeyecekler.

Hiç bir ihtimali göze almayın.

Bu gibi durumları yaşamamak için acenteniz ile görüşün. Siz takip edemiyorsanız acenteniz ile paylaşın. Size uygun sigorta şartları ile trafik sigorta poliçenizin tarihi gelmeden önden fiyatları çalışıp dönüş yapsınlar.

Ödeme seçenekleri

Trafik sigorta poliçe ödemeleri nakit, havale ve kredi kart gibi bir çok seçenek bulunuyor, hatta kredi kartı ile yapılan ödemeler şirketlerce değişen vade farksız taksit imkanı sunuyor.

Bir önceki yazımız olan Sigorta Hasarlarında Sebep Sonuç İlişkisinin Önemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.