2019 Araba Alırken Gerekli Evraklar

Otomobil, otobüs, kamyon gibi araçlarda, yüksek maliyetlerde alım satım işlemleri yapılır. Bu motorlu taşıtların alımını yaparken, her aşamasında dikkat etmek gerekmektedir.

0 53

Otomobil, otobüs, kamyon gibi araçlarda, yüksek maliyetlerde alım satım işlemleri yapılır. Bu motorlu taşıtların alımını yaparken, her aşamasında dikkat etmek gerekmektedir. 2019 yılında 2. El araba satışında gerekli evraklar nelerdir? 2019’da 2. El araba satışında gerekli belgeler nelerdir? Sorularının yanıtlarını vereceğiz. 2. El araç satışında dolandırılma haberleri hepinizi malumu. 2. El araç alırken gerekli evraklar ve bu aşamalarda doğru adımlar atarak, maddi ve manevi yönden zarar görmeden kurtulabilirsiniz.

2. El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2. el araç alım satım işlemleri noterde gerçekleştirilir. Notere gitmeden alınması gereken belgelerin eksiksiz ve doğru olup olmadığının kontrol etmek gerekir. Diğer türlü aracı aldıktan sonra hoşunuza gitmeyen sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

  1. Öncelikle alınacak olan aracın, herhangi bir trafik cezası borcu kalmış mı diye bakılır. Burada sıkıntı yoksa aracın vergi borcu var mı diye kontrol edilir. Bu işlemleri resmi internet sayfasında sorgulatarak ulaşabilirsiniz. Borcun olması durumunda satış işlemleri yapılamayacaktır. Borç var ise internet bankacılığıyla o an ödeme imkanı da elbette mevcut.
  2. TÜVTÜRK internet sayfasından aracın muayene tarihleri kontrol edilir. Aracın muayenesinin yaptırılıp yaptırılmadığına göre kararınızı verirsiniz. Aracın muayene tarihleri geçmiş ve borçlar birikmişse, bu alım satım işlemi için bir engel değil. Aracı alan kişinin, aracı aldıktan sonra yapacağı ilk aracın muayene istasyonuna götürmek olacaktır. Bunu da kimse istemez.
  3. Zorunlu trafik sigortasını günümüzde yaptırmayan çok azdır ama yine kontrol edilmelidir. Sigortanın yenilenme tarihini geçirme olasılığı da olduğu için işi garantiye almalı. Sigortanın olmaması aracın alım satımına engel değil. Alıcı için sigortanın biran önce yapılması gerekmektedir. Sigortasız araçların trafiğe çıkması yasaktır. Yakalandığı durumda 105 tl para cezası uygulanmaktadır.
  4. E-Devlet ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden adreslerinden 1 Mayıs 2010 tarihinden itibaren geçerli olan ‘Adres Kayıt Sisteminden’ sisteme kayıt olduğunuz adres bilgilerinin alınması gerekmektedir. Buradan alınacak bilgiler satış sözleşmesinde ve aracın tescil belgesinin postalanacağı adres yazacaktır. Adres kayıt sistemi sorgulatması yaparak, aracın alım satım işlemleri için notere gidilir.

Bir önceki yazımız olan Sigorta Hasarlarında Sebep Sonuç İlişkisinin Önemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.