2019 Otomobil Muayene Fiyatları

Yaşamımızda birçok işimizi artık otomobiller vasıtasıyla yapıyoruz. Otomobillerin artmasıyla yapılan kaza sayıları da ne yazık ki artmaktadır.

0 40

Yaşamımızda birçok işimizi artık otomobiller vasıtasıyla yapıyoruz. Otomobillerin artmasıyla yapılan kaza sayıları da ne yazık ki artmaktadır. Oluşan hasarı gidermek için araç sahipleri 2019 muayene fiyatı kaç lira oldu? Diye merak ediyor. Araçların muayenesine yalnızca TÜVTÜRK kontrol edebiliyor. TÜVTÜRK istasyonlarında araç muayene fiyatı, aracın bulunmuş olduğu sekmene göre değişmektedir. Ek olarak her aracın muayene tarihi var. Bu tarihi geçiren araç sahiplerine muayene gecikme zammı da uygulanmaktadır.

Araç Muayenesinin Önemi

Oluşan kazalar 3 sebepten dolayı olmaktadır;

  • Sürücü hataları.
  • Araç arızaları.
  • Bozuk yollardan kaynaklanmaktadır.

Yukarıda yazan sebeplerden dolayı, ülkemizde her yıl binlerce vatandaşımız yaşamanı yitirmektedir. Araçlardan kaynaklanan arızaları giderilmesiyle birçok kazanın önüne geçilebilir. Lastik seçiminde hata, frenlerin tutmaması, lambaların bozuk olması gibi sebeplerin önüne geçmek için Devlet kontrolünde belli aralıklarda araç muayenesi yapılmaktadır. Yapılan bu kontrollerin neticesinde araç sahibine getirileri de oluyor. Aracın bakımı düzenli ve sürekli olarak yapıldığı için ömrü uzuyor. Araç arızaları giderildiği için trafik daha güvenli hale geliyor ve 2. El piyasasında aracın fiyatı rakiplerine göre artıyor.

Araç Muayene Öncesi Ve Ücretleri

Aracın muayene tarihinden önce, TÜVTÜRK’ün web sayfasından veya telefonla arayarak randevu almak gerekiyor. Bizzat gidip araç muayene istasyonundan da randevu alınabiliyor. HGS, OGS kaçak olarak geçiş cezası, trafik cezası olan araçların muayenesi yapılmamaktadır. Öncelikle araçların borçlarını ödedikten sonra muayene istasyonuna gitmek gerekiyor. Egzoz gazı ölçümü yılbaşından itibaren 65 TL olarak belirlendi. Egzoz gazı ölçümü bulunmayan araçlara ağır kusurlu olarak nitelendiriliyor. Araç muayenesinde egzoz gazını ölçtürmeyi unutmamalısınız.

Araç muayeneleri aracın yaşına göre değişmektedir. Sıfır araçlarda 3 yıl, 3 ve üstü yaşında olan araçlar için 2 yıl, ticari araçlar sekmeninde olanlar içinse 1 yıldır. Araç muayene ücreti sadece nakit olarak ödenmektedir. Muayene tarihlerini geçiren araçlar için her ay %5 faiz uygulanır. Muayeneden sonra rapor ağır kusurlu ifadesi olan araçların tekrar muayene yaptırılması gerekir. Bu kusurları giderdikten sonra tekrardan muayene ücreti alınmamaktadır. Karayollarının belirlemiş olduğu 2019 muayene fiyatları şu şekilde belirlenmiştir;

  • Otomobil, Kamyonet, Minibüs, Arazi Taşıdı, Römork, Yarı Römork: 279,66 TL
  • Otobüs, Kamyon, Tanker ve Çekici: 377,60 TL
  • Traktör Römorklu ve Römorksuz, Motosiklet ve Motorlu Bisiklet: 142,78 TL

Bir önceki yazımız olan Sigorta Hasarlarında Sebep Sonuç İlişkisinin Önemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.