2019 Zorunlu Trafik Sigorta Fiyatları

0 92

Araçların trafik sigortalarının yapılması zorunluluk taşımaktadır. Trafik sigortası aracınızın her hangi hasar aldığı durumlara karşı veya kazalarda meydana çıkan maddi hasarın giderilmesini sağlar. Ülkede yaşayan her vatandaş, yeni bir araç aldığında trafik sigortası yaptırmak zorunluluğu vardır. Buna zorunlu araç sigortası da denilebilir. Zorunlu araç sigortası yaptırılmadığı tespit edilen arabalar bulunduğu yerde bağlanır. Bağlanan bu araç trafiğe bir daha kolay çıkamaz. Aracın trafiğe çıkabilmesi için cezanın trafik sigortasız trafiğe çıkma cezası ödenir. Bununla birlikte çekici ve aracın kaldığı otopark ücreti ödenmek zorunda. 2019 yılında bu ceza 108 Türk Lirasıdır. Ceza 15 gün içinde ödenirse %25 indirim uygulanır. 81 Türk Lirası ödenir. Trafik sigortası vaktinde yapılmayan araçlar hiçbir kaza yapma bile indirimden faydalanamıyor.

Trafik Sigortası Fiyatlandırma Tarifeleri

Trafikte oluşan kazalarda meydana gelen hasarın büyüklüğüne göre fiyatlar değişmektedir. Kazada yaralanan sürücün hastane masrafları için ödenecek tutar ile kazada vefat eden sürücünün yakınlarına ödenecek tutarlar farklılık göstermektedir.

Araç Kaza Sicili

Zorunlu trafik sigortasında 7 basamak yer almaktadır. Bu 7 basamağın taban ve tavan fiyat tarifeleri her yıl değişmektedir. Tarifeler enflasyon oranına göre belirlenmektedir. 7’nci basamakta en düşük fiyat, 0’ıncı basamakta ise en yüksek fiyat uygulanmaktadır. Trafik sigortasını en düşük fiyattan ödemek için kaza kayıtlarına ve alınan hasarlara bakılmaktadır. 1 yıl kullanma tarihi olan trafik sigortası, yıl bitmeden yenilenebilir. Yenilenme esnasında aracınızın kaza ve hasar kayıtları temiz ise düşük fiyatlı sigorta tarifesine geçilebilecektir.

1 Ocak Sigorta Fiyatı

İlk kez araba alan araç kullanıcıları 4. kademeden zorunlu trafik sigortası yapmaya başlar. Araç sigorta fiyatları, ocak ayı İstanbul (34) plakalı arabaların trafik sigorta fiyatı 1.186 TL olmuştur. İlk kez taksi alanlar için İstanbul fiyatı 3.070 TL, kamyonet 1.554 TL, kamyon 3.319 TL, minibüs için 2.084 TL, iş makine 1.014 TL, traktör 243 TL, römork 670 TL, motosiklet 484, tarım makinesi ise 360 TL olmuştur. Yeni yıla girmeden poliçeleri yenilenmesi arz etmektedir. Oluşan enflasyon farkı sebebiyle fiyatların zamlanma durumu söz konusu olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Zorunlu Trafik Sigorta Fiyatları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.