Banka Kredilerinde Sigorta İşlemleri

0 21

Sigorta, kredi işlemlerinde fiyat kalemi olarak hesaplamamız şart olan ürünlerden biri olarak karşımıza çıksa da aslında geleceğe yapılan bir yatırım olarak da düşünülebilir. Son zamanlarda sadece konut kredileri için geçerli olan ve legal açısından yaptırılması mecburi kılınan “Mecburi Yer sarsıntısı Sigortası” dışındaki tüm sigortalar tüketicinin isteği ve talebine bağlı olarak yapılmalıdır.

Sigorta Nedir?

Sigorta; evvelce ödenen prim karşılığında, bir kimsenin veyahut bir şeyin rastgele bir istikametten ilerde karşılaşabileceği zararı gidermek için bu işle uğraşan bir kuruluşla yapılan irtibat sözleşmesi olarak tanımlanır. Bankalar vermiş oldukları kredilerin geri ödenmeme rizikonunu azaltabilmek hesabına tüketicilere sigorta yapmayı çoğunlukla mecburi kılar. Her bankada ve her sigorta müesseseninde tüketiciye sunulan fiyatlamalar farklılıklar gösterebilir.

Banka Kredilerinde Tüketici Tarafından Zorunlu Olmayan Sigortaların Yapılmaması Durumu

Ülkemizde legal açıdan isteğe bağlı olan sigortalar bankalar tarafından tüketicilere bir zorunluluk olarak sunulur. Banka, kendi rizikonunu minimize etmek için verdiği kredilerde bir takım sigorta kalemlerinin de kesinlikle yapılmasını koşul koşar. Sigortalı ve sigortasız getiri seçenekleri sunarak fiyatlama yapabilir. Sigortalı faizler sigortasız faizlere mukayese et çok daha düşük olur ve tüketici toplam fiyata bakarak hangi ürünü seçtiğine karar vermelidir.

Kredi İşlemlerinde Yapılan Sigorta Çeşitleri

Bankanın sunmuş olduğu sigorta önerilerini kabul etme zorunluluğu olmamakla beraber tüketici istediği rastgele bir müesseseden sigorta işlemlerini ferdi olarak yaptırabilir. Burada ehemmiyetli olan nokta; bankanın istediği ve tüketicinin de kabul ettiği sigorta türünün yapılmış olmasıdır. Bu yüzden kişi istediği bir sigorta müesseseninden poliçesini satın alabilir ve bankaya sunabilir.

Konut Sigortası: Hanenizi yer sarsıntısı, su baskın, terör, yangın, hırsızlık, dahili su, fırtına, vb. rizikolara karşı teminat altına alan bir poliçe türüdür. Başka bir deyişle hanenize gelebilecek her türlü rizikosu güvence altına alır. İsteğe bağlı bir sigorta türüdür.

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK): Zaruri zelzele sigortası poliçesi depremin ve deprem kaynaklı yer kayması, yangın, infilak ve tsunaminin kapı aralayabileceği hasarlara karşı konutları garanti altına alır. Banka ve tapu işlemlerinde konutun Zaruri Deprem Sigortasını yaptırmadan rastgele bir işlem yapılamaz. Daha ayrıntılı bilgi ve hatıranda öneri almak için Zaruri Deprem Sigortası sayfamızı ziyaret edin.

Hayat Sigortası: Bir takım bankalarda mecburi tutulan hayat sigortası, krediyi kullanan kişinin yaşamını yitirdiği tarihten itibaren, tüm borcunu getirisi ile karşılayan bir sigorta türüdür. Bu vaziyette varislerinize rastgele bir borç kalmadan, kredi borcunuz sigorta şirketi tarafından karşılanır.

İşsizlik Sigortası: Çalışılan dönemde veyahut kredi kullanırken yapılabilen bu sigorta türünde, işlemlerin işsiz kalınmadan önce yaptırılması gerekir. İşsizlik vaziyetinde kişiye parasal destek sağlar.

Bireysel Emeklilik Sigortası (BES): Fertlerin gelir ele geçirdikleri dönemde düzenli olarak tasarrufta bulunmaları, yatırıma yönlendirilen tasarruflarıyla birikim oluşturmaları ve emeklilikte gelir ele geçirmeleri üzerine heyetmiş bir özel emeklilik sistemidir. Bankalar kredi kullanımlarında genelde mecburi tutmamakla beraber önermektedirler.

Ferdi Kaza Sigortası: Sigorta poliçesi müddetince gerçekleşen rastgele bir kaza neticesi sizi savunan bir teminattır. Kaza neticesi oluşabilecek rehabilitasyon giderlerini karşılamanın yanında kaza neticesi şayet sigortalı sakat kalırsa kendisine; vefat ederse lehtarına teminat sağlar.

Sonuç Olarak

Kredi kullanan kişi seçenek edeceği sigortaları yaptırarak kendisi ve ailesi için oluşabilecek rizikoları sıfırlayabilir ve yaşanabilecek negatif vaziyetlerde varislerine rastgele bir borç bırakmadan onları garanti altına alabilir. Banka da kendi rizikonunu azaltacağı için sigorta yaptırmak hem tüketici hem de banka açısından ortak yarar sağlar. Kesinlikle ücret açısından en uygun sigortanın bulunması ve tercih edilmesi gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.