Çekme belgeli araç hakkında bilmeniz gerekenler

0 1.561

Günümüzde araç alacak kişilerin birçoğunun merak ettiği çekme belgeli araç hakkında merak edilen soruların cevaplarını sizlere buradan açıklamak istiyoruz. İkinci el araç piyasalarının çok hareketli olduğu ülkemizde uygun fiyata satılan araçların bazılarının çekme belgeli olması, bu konuda bilgi sahibi olmayanların merakının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de çekme belgeli aracın ne gibi sorunları bulunmaktadır, bu konuda merak edilen detayları açıklamak istiyoruz.

Aracın trafikten çekilmesini sağlamak için yapmanız gereken birkaç işlem bulunmaktadır. bu işlemleri yaparak sizlerde aracın çekme belgeli olmasını sağlayabilirsiniz.

Çekme belgeli araç nasıl olur?

Bunun için trafik tescil şubelerine giderek buradan aracın trafikten çekilme işlemini yaptırmanız gerekmektedir. Bunun için aracın üzerinde eğer herhangi bir borç bulunuyorsa, öncelikli olarak bu borcun ödenmesi gerekmektedir. Borcu ödenen araçlar için dilekçe yazdıktan sonra tescil işlemlerini yaptırarak çekme belgeli olmasını sağlayabilirsiniz.

Çekme belgeli araç trafiğe yeniden çıkabilir mi?

Alacağınız araç trafikten çekilmiş ise bu aracın yeniden trafiğe çıkmasını sağlamak tamamen sizin elinizde. Bu yüzden de öncelikli olarak aracın trafik sigortasının yaptırılması gerektiğini açıklamak istiyoruz. Alacağınız araç eğer trafikten men edilmiş ise bu aracın yeniden çıkması için mutlaka ama mutlaka trafik sigortasının yaptırılması ilk istenen durumlar arasında yer almaktadır.

Trafik sigortası yaptırılan aracın sonrasında yapılması gereken işlem ise araç muayenesinden geçirilecek olmasıdır. Aracın muayeneden geçmesinden sonra gerekli işlemlerin yapılması aracın yeniden trafiğe çıkabilmesi için yeterli olacaktır.

Sigorta ve muayene işlemlerinden sonra trafik tescil şubelerine giderek burada yer alan evrakları eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra aracın çekme belgesinin ortadan kaldırılmasını sağlayabilir ve aracın yeniden trafiğe çıkmasını sağlayabilirsiniz. Çekme belgesinin iptal olması için yukarıda yer alan detayları yaparak sizlerde sorunu çözüme kavuşturma şansını yakalamış olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.