Doğru Kış Lastiği Nasıl Seçilir?

0 21

Soğukların gelmesiyle beraber kötü hava şartlarında sürücülerin dikkat etmeleri gerekiyor. Sürücüler kullandığımız otomobiller için kış lastiği nasıl seçilir? Sorusuna cevap aramaktadır. Kış lastiği için belirli standartları var. Bu standartlar hakkında bilgi sahibi olduktan sonra aracınızla rahat ve huzurlu bir yolculuk yapabileceksiniz.

Kış Lastikleri Ne Zaman Takılmalı 

İnsanlar gibi arabalarda da mevsimlere göre değişiklik yapmak gerekiyor. Olumsuz sert geçen hava koşullarında otomobiliniz için yanlış lastik kullanarak hayatınızı tehlikeye sokmayın. Hava sıcaklıkları 7  ˚C ve altındaki değerlerin olduğu zaman kış lastiklerini takmalıdır. Nisan ve aralık ayları arasında ortalama 7 ˚C olmaktadır. Türkiye’de 1 Aralık ve 1 Nisan ayları arasında kanunlarda belirtilen araçlarda kış lastiği takma zorunluluğu vardır. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren kış lastiği takılmayan araçlara 885 lira para cezası uygulaması başlamıştır.

Aracınızın Modeli Önemlidir

Kış lastiği seçerken aracınızı iyi tanımak gerekir. Aracın modeli, markası ve üretildiği yıl bilinmesi gerekiyor. Bununla beraber lastiklerin ebatları da önem taşıyor. 

Standartlara Uygun Kış Lastiği Nasıl Olmalı
 
Kış lastiği, yaz lastiğinin aksine, hava durumunun olumsuz olduğu kış aylarında, arabaya takılan lastiğin esnek ve yumuşak yapısını kaybetmeden kendini koruması gerekir. Bu özelliklerini koruyabilmek amacıyla kış lastiklerinin yapısında özel kauçuk madde yer alır. Kauçuk madde; soğuk, ıslak ve buzlu olan olumsuz hava şartlarında aracın zemine tutunabilmesini sağlar. Kış lastiğinin yan yüzlerinde M + S yazar. Bu iki harf, çamur (mud) ve kar (snow) demektir. M + S yazan lastiklerin hepsi kış lastiği anlamına gelmez. Çünkü lastiğin yapısındaki özellikleri hakkında detay içeren bilgi vermemektedir. Kış lastiği nasıl seçilir? Sorusuna cevap vermek için birkaç kritik bilgiye sahip olmamız gerekmektedir.

Kış lastiği alırken dikkat edilmesi gerenler şu şekildedir;

  1. Aracınızı üreten firma, kış lastiği alırken marka seçimi konusunda size bir öneride bulunmamışsa kış lastiği ile yaz lastiğinin özellikleri aynı değerlere sahip olmalıdır.
  2. Aracı üreten firmanın, kılavuzda önermiş olduğu kış lastiği markaları veya bu özellikte satılan lastiğin otomobilinize göre; kilosu, ölçüsü ve kaç km hıza kadar dayanıklı olduğudur.
  3. Lastiğin kaldıracağı ağırlık tonajı aslının aynısı olmalı veya daha yüksek değerde de olabilir fakat yük değeri kesinlikle az olmamalıdır.
  4. Firma herhangi öneride bulunmamış ise lastiklerin çapları aynı ölçüde olmalıdır, genişliği aynı veya fazla olabilir.
  5. Kış lastiği incelerken kesinlikle kış lastiği sembolü ve üretim tarihi yer almalı.
  6. Kış lastiği sembolünden sonra ıslak yerde frenleme, yakıt tüketimi özellikleri olan lastik seçilmelidir. Bu özellikler seçmiş olduğunuz lastik etiketinde yer almaktadır. Etiketin sağında ıslak yolda fren solunda ise yakıt kullanımı için bilgilendirme yer alır.
  7. Otomobillerde ıslak zeminde fren özelliği, 80 km hızla giden bir araç içindir.
  8. Lastik seçimi yaptıktan sonra, ayda bir kere lastiklerin basıncını ölçmelidir çünkü soğuk hava havaların basınca etkisi oldukça fazladır. Soğuk havalarda lastikte bulunan gaz sıkışır, sıcak havalarda ise genişler.
  9. Arabanıza kış lastiği alırken hepsi aynı marka ve ölçülerde olması, aracınızın sürüş güvenliğini daha iyi hale getirecektir. 

Yukarıda yer alan bilgileri özetleyecek olursak şu sonuçlar çıkmaktadır;

Kış lastiklerinde bulunan etiket, kış lastiği alırken içeriğinde eksik olan semboller tartışılmaya devam etse de, müşterilerin seçim yaparken yol gösteren, belki de mevzuatın sürücülere önerdiği tek yol göstericidir. Sürücüler kış lastiği seçerken fiyatın yanı sıra, lastiğin etiketi üzerinde bulunan üç adet özelliği yakından incelemelidir; öncelikle fren güvenliğinden başlayarak, lastikten gelen gürültü ve yakıt tüketimini gösteren harfin bulunması. Fiyat ilk tercih olarak ön plana çıkabilir ama yukarıda yer alan maddeleri inceleyerek, bütçenizi kontrol etmeli ve ona göre adım atmalı. Evet, uzun süreçte sizi daha karlı hale getiren tercihi yapmak daha mantıklı bir seçim olacaktır. Bunlar; yakıt tasarrufu ve güvenli araç kullanımı açısından sizin lehinize olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.