Elektrikli Arabayla Tanışın!

Petrol için geçtiğimiz 150 yıldır savaşlar sürmektedir. Petrol öncelikle ulaşım araçlarının yakıtı ve diğer teknoloji ürünlerinin üretilmesinde, sağlık sektöründe bir takım ilaçların üretilmesi için kullanılmaktadır.

0 34

Petrol için geçtiğimiz 150 yıldır savaşlar sürmektedir. Petrol öncelikle ulaşım araçlarının yakıtı ve diğer teknoloji ürünlerinin üretilmesinde, sağlık sektöründe bir takım ilaçların üretilmesi için kullanılmaktadır. Dünyada petrol rezervlerinin azalıp azalmadığı tartışmaları sürerken elektrik enerjisinin petrolden üretilenlerin yerine ikame edilebilir olduğu keşfedilmiştir. Ülkemizde şu sıralar sessiz sedasızda olsa konuşmalarda yer alan elektrikli arabalar yavaş yavaş gündeme girmeye başladı diyebiliriz. Peki, bu elektrikli araba nasıl bir şeydir? Nasıl çalışır? Gibi sorulara birlikte cevap arayalım.

Elektrikli Araba Nedir?

Petrol ürünlerinden üretilen yakıtlarına ihtiyaç duymadan çalışabilen araçlardır, denilebilir. Teknik bir tanım yapacak olursak; Elektrik enerjisini hareket enerjisine çevrilmesi sonucu ortaya çıkan enerjinin, aracın hareket etmesini sağlayan tek bir parça olan rotor, aracın hareket etmesi için tüm sistemi içerisinde barındırıyor. Elektrikli araç, içten yanmalı motorlar gibi karmaşık bir sistemi bulunmuyor, içinde sade bir düzen yer almaktadır. İçten yanmalı araçlardan farkı; vites kutusu ve debriyaj balatası, egzoz borusu ihtiyacı taşımıyor. Bunların yerine kablo ağları yer almaktadır. Arabanın hareket etmesi için gaz pedalına basmak yeterli oluyor. Durmak için fren sistemi elbette olmakta.

Elektrikli Araba Nasıl Çalışır?

Aracın arka tarafında yer alan güç dönüştürücü, indüksiyon motoru ve lityum iyon pilinin oluşturdukları sistematik ağ içerisinde araca gerekli olan enerji üretilmektedir. Bunlarla birlikte elektrikli araç çalışabilmesi için gücünü regülatör vasıtasıyla alır. Regülatör ise bu gücü şarj edilebilen güçlü bataryalardan alır. Gürültü çıkarmadan sessiz çalışan elektrikli araçlar tabiatla dost olmuş bir vaziyettedir. Çünkü çevreyi kirleten gaz salgılamaz. Özellikle önümüzdeki yıllarda yaygınlaştıkça şehir içi oksijen kirliliği büyük oranda azalacaktır.

Elektrikli Araba Sigortası?

Elektrikli araçlar ileride daha fazla olacağı muhtemel gözüküyor. Elektrikli araçlar az yakıt tükettiklerinden sahiplerine yakıt konusunda tasarruf sağlıyor. Tabiata zarar vermeyen yani çevre dostu bu araçlar 1900’lü yılların sonunda keşfedilmiştir. 2000’li yılların ortalarında daha çok tercih edilmeye başlandı. Bu otomobiller birden fazla motora sahiptir. Motoru çalıştırmak için lazım olan güçlerden meydana gelir.  Araçlara sigorta yapan şirketler elektrikli otomobiller için sigorta hizmeti verilmeye başladı.

Elektrikli Arabaların Vaatleri

Ülkelerin çoğu bu aralar fosil yakıtların kullanımı bırakıp elektrikli otomobillere geçme derdinde. Bunun başlıca sebepleri fosil yakıtların bitme durumu söz konusu olduğu içindir. Uzmanların araştırmalarına göre, 2050 yılına kadar, petrol rezervlerinin çok az miktarda olacak olması veya tamamen bitecektir yönündedir. Türkiye’de de ilk yerli otomobil üretilmesi geç karar verilmiş olsa da bu aracın elektrikli olması pazardaki payını almasını sağlayacaktır. İçten yanmalı motordan üretilseydi, bu sefer de elektrikli araba teknolojisini yakalamak için uğraşılacaktı. Böyle bir kararın alınarak yerli otomobil üretim kararı kesinlikle desteklenmesi gereken bir durumdur. Peki, elektrikli otomobil bize ne gibi faydalar sağlayacak beraber yakından inceleyelim.

Elektrikli Otomobilin Sesleri

Fosil yakıtların bitme endişesiyle beraber alternatif enerjiler kullanılmak istendi. Elektrik enerjisi otomobillerde karma karışık olmamasıyla beraber birçok ülkede devlet politikası haline gelmiş durumda. Bu ülkelerden biri Fransa. Aldığı kararla 2040 yılından itibaren fosil yakıtlı aracın kullanımları yasaklanacak. Çin’de de aynı durum söz konusu. Çin hükümeti benzin ve dizel otomobillerin satışını yasaklamak ve elektrikli otomobil kullanımına teşvik etmek için duyuruda bulundu. Norveç, Hindistan, Japonya, Güney Kore ve Portekiz’de de aynı durum söz konusu.

Hükümetlerin kararları yanı sıra dev firmaların kararı da aynı yönde. Land Rover, Volvo, Mercedes yeni yatırımlarının sadece elektrikli araba yönünde olacağını açıkladılar. 2022 ile 2030 arasında bu firmalar içten yanmalı motorların üretimini tamamen durdurma stratejisi izliyor. Zaman neyi gösterir bekleyip görelim.

Elektrikli Otomobil Hakkında Yanlış Bilgiler

Öncelikle sevindirici bir haberle başlayalım.

  • Elektrikli otomobil de Motorlu Taşıtlar Vergisi alınmamaktadır. En son yapılan açıklamada motor gücüne bağlı olarak az miktara alınacağı duyuruldu. ÖTV ( Özel Tüketim Vergisi) ve KDV (Katma Değer Vergisi) oranları içten yanmalı motorlara oranla daha düşüktür. ÖTV oranı benzin ve dizel otomobillerde %160’a kadar oranı varken elektrikli otomobillerde bu oran %45 ile %50 oranları arasında olmaktadır.
  • Elektrikli otomobillerde bataryası aracın altında olduğu için herhangi bir hasarda patlayacağı yönünde görüşler mevcut. Elektrikli bataryaların herhangi bir kazada kendini kapatma programı olması sebebiyle araçla bağlantılarını kesebiliyor. Böylelikle bir problem ortaya çıkmıyor.
  • Elektrikli araçlarda batarya kirası alınıyor, söylentileri mevcut. Markaların tamamı için bu uygulama var denilemez. Firmadan firmaya değişen bir karar. Bazıları da tam bakım garantisi veriyor.
  • Elektrikli araba yavaştır ya da uzun yola gidemez deniliyor. Bu durum gerçeği yansıtmıyor. Tam aksine kısa zamanda gaza dokunduğunuz anda sessiz bir şekilde 100 km üstüne çıkabiliyor. Araçların menzili de tam tersi yönünde. İlk üretimleri yapılan elektrikli otomobiller en fazla 160 km gidebiliyordu. Türkiye şartlarında yeterli değildi elbette. 2019 yılından itibaren 490 km ye kadar uzun yol menzili mevcut.

Elektrikli Otomobil Modelleri

1- Tesla Model S

Ünlü otomobil firmalarından herkesin bildiği Tesla, elektrikli araba sektöründe listede en ön sırada yer almaktadır. Full depo şarj ile Ankara’dan İstanbul’a şarj için mola vermeden gidebilme özelliğine sahip. Tesla modelleri içinde P100 adını verdikleri model seçildiğinde 540 km gidebilmektedir.  100 km de 22.76 kw/h elektrik enerjisi tüketmektedir. Aracın garanti süresi 4 yıldır. Aküsü ise 8 yıl garantilidir. Araçta 5 yetişkin kişi rahatlıkla oturabilmektedir.

2 – Tesla Model 3

Elektrikli otomobil sektöründe bir ilke imza atarak çift motor özelliği yer almaktadır. Yolculuk esnasında aynı anda aracın iki motorunu da kullanabilme şansı var. Yolda biri çalışmadığında performansından ödün vermeden tek motorla da çalışma kabiliyetine sahip. Şarjı tamamen dolu olarak kullanmaya başladığınızda 310 km yol gidebilir ve şarjı azaldığında ise devlete ait supercharger bulunan kamu istasyon ağlarında şarj edilebilir. Her ay yeni supercharger istasyonları dünyanın her yerinde açılmaya devam etmektedir. Aracın otomatik pilot özelliği ise sürücülerin işini oldukça kolaylaştırmakta ve trafik kurallarını ihmal etmeden yolculuğunuza devam edebilme özelliği yer almaktadır. 100 km de 15.4 kw/h elektrik enerjisi harcamaktadır.

3 – Tesla Model X

Tesla’nın üretmiş olduğu  elektrikli arabalar içinde geniş ailelere hitap eden en ideal araç tipi diyebiliriz. Aracın arka kapıları açıldığında ortaya çıkan görüntü kartal kanatlarını anımsatıyor. İleri teknoloji özelliklerinden sayılan otomatik pilot özelliği Tesla Model X’de de yer almaktadır. 100 km de  24.35 kw/h elektrik tüketmektedir. Deposu tam olarak yola çıktığında en az 383 km yol almaktadır.

4 – Chevrolet Bolt

Chevrolet elektrikli araba kategorisine girerek Tesla’ya rakip olarak yerini aldı. Araç tam dolu şarjla 383 km yol alabilmekte ve 100 km de 16.36 kw/h enerji tüketmektedir.  Chevrolet Bolt’un en ilgi çekici özelliği ise elektriğin çok yoğun kullanılmadığı saatlerde evinizde şarj edebilecek şarj cihazı vermektedir. Bir akıllı telefon şarj eder gibi arabayı şarj ediyor olmak inanılmaz kolaylık sağlayan bir özellik sunmakta. Fiyatının ise Tesla’ya oranla düşük olması kendisine daha çok satış avantajı sağlamıştır.

5 – Nissan Leaf

Nissan, elektrikli Leaf  modeliyle benzin istasyonları sürücüleri için tarihe karışıyor. Fiyatı ise diğer elektrikli araçlara oranla daha uygun olduğu için çok fazla satışı yapılmaktadır. 2018 de en fazla satılan elektrikli araç olma şansını yakaladı. Nissan şimdilerde ise Leaf modeline özel yeni elektrikli batarya deposu üreterek daha fazla yol alabilme özelliği sağladı. Leaf 100 km de 16.89 kw/h elektrik enerjisi harcamakta ve şuan ki elektrik şarj deposuyla 241 km yol gidebilmekte.

6 – Volkswagen e-Golf

Geçtiğimiz günlerde günler de Volkswagen’in aldığı cezalar malum. Sebebi ise araçlardan havayı çok kirleten egzoz gazı salgıladığı sebebiyle TDI marka motor üretimi ve takılması yasaklandı. Uygulanan yaptırımlara karşı egzoz gazı sıfır seviyesinde olan E-Golf’ü üretti. Üretilen elektrikli araba 100 km de 16.62 kw/h elektrik enerjisi harcamaktadır. Elektrikli olması sıfır emisyona sahip olan markasını tanıttı. İlk çıktığında 133 km gidebilen bu araç pek tutulmadı. Yetkililer durumu fark edince aracın 201 km ye kadar tek şarjla gidebilmesini sağlayacak performansa getirdiler. 201 km diğer elektrikli araçlara oranla az olduğu için beklenen satışlar yapılamamaktadır.

7 – Hyundai Loniq

Hyundai geçen yıl Loniq model aracının tanıtımı yapmıştı. Bu yıl Türkiye’de de elektrikli otomobil  satışı yapıldı. Loniq piyasaya girmesiyle çevreci otomobil olma özelliği ön plana çıkmaktadır. Şehir içi yakıt kullanımı 100 km de 1.57 litre otobanda ise 100 km yolda 2.2 litre yakmaktadır. Tam şarjı dolu halde 199 km gidebilme özelliğine sahip olan Loniq, üreticileri tarafında uzun yol gidebilme özelliği arttırılmaktadır.

8 – Elektrikli Ford Focus

Ülkemizde diğer modelleri çok tutulsa da elektrikli modeli ülkemize gelmedi. Şuan Avrupa’da satışları devam etmektedir. 2019’da satışı buralarda da olabilir. Elektrikli Ford Focus 100 km de 17.75 kw/h elektrik tüketmek ve tek şarjla 185 km yol alabilme yeteneğine sahiptir.

9 – BMW İ3

Çevreci otomobiller arasında yer alan İ3, hasarlı, kullanılamayacak durumda olan araçların parçalarından tabiata zarar vermeden üretilmiştir. İlk elektrikli modeli olan İ3 183 km yol alabilmekte ve 100 km de 16.24 kw/h elektrik enerjisi tüketmektedir. Üretilen bu elektirikli otomobil modelinin sürücülere 183 km az geldiğini fark eden üretici firma 2019 da BMW İ3S üreterek tam şarjla gidilen yol mesafesini 359 km ye çıkarmayı planlıyor.

10 – Kia Soul

Kia Soul ülkemizde sadece 1.6 dizel motorlu araç satışı yapılmaktadır. Elektrikli araçların gelişimi içten yanmalı motor araçlara göre fiziksel görüntüden ödün vermeden yapılabilmekte. Kia Soul geniş iç hacim boyutuyla  aileler için biçilmiş bir kaftan. 4 yıldır yurt dışında satışları devam etmekte ve aracın pil kapasitesini arttırmasıyla alıcıları artmış vaziyette. Kia Soul tam dolu şarj ile 178 km yol alabilmektedir ve 100 km de 16.89  kw/h elektrik enerjisi harcamaktadır. İlerleyen dönemlerde en geç 2021 de ülkemizde elektrikli otomobil modeli satışının planlandığını yetkililer söylemektedir.

11 – Mitsubishi Outlander PHEV

Mitsubishi Outlander ülkemizde henüz satışı yapılmamaktadır. Japonya ve bazı Avrupa ülkelerin satışı devam etmektedir. Geniş aileler için tercih edilebilecek bir Mitsubishi elektrikli otomobil modelidir. Bataryasının tam olarak yola çıktığınızda 48 km yol gidebilmekte. Avrupa hemen hemen her bireyin kendi arabası olmakla beraber şehir içinde kullanılabilir bir modeldir. Saatte ki hızı 135 km ye kadar çıkabilmekte.

12 – Citroen C- Zero

Citroen’nin üretmiş olduğu C- Zero serisi %100 elektrikli otomobil olan ve sadece elektrik enerjisiyle çalışan bir modeldir. Full şarj batarya ile 150 km yol gidebilmekte. Satışı ülkemizde bulunmamaktadır. Şuan yalnızca Avrupa ülkelerinde satışı devam etmektedir. 100 km de 13 kw/h elektrik enerjisi tüketir.

Bir önceki yazımız olan Sigorta Hasarlarında Sebep Sonuç İlişkisinin Önemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.