Kasko sigortası yapılırken fiyatlandırmaya etki eden faktörler

0 22

Kasko sigortası yaptıracak olan vatandaşlarımızın merak ettiği soruların cevaplarını sizlere bu yazımızda ele almak istiyoruz. Özellikle kasko sigortası yaptırmak istediğiniz zaman fiyatlandırmaların değişmesinde etkili olan detaylar hakkında bilgiler sunalım.

Aracın bulunduğu il

İlk olarak sigorta şirketlerinin trafik sigortası fiyatlarında dikkat ettiği detaylar arasında, aracın kullanıldığı ilin son derece önemli olduğunu belirtmek istiyoruz. Bunun fiyata etki etmesindeki nedenin ise bulunduğunuz ilde bulunan araç sayısı ile alakalı olduğunu belirtmek istiyoruz. İstanbul’da sigorta yaptırmak istediğiniz zaman ile Bayburt ilimizde sigorta yaptırmak istediğiniz zaman fiyat farkının çıkması, kaza riskinin İstanbul’da daha yüksek olmasından kaynaklı olmasından dolayıdır. Bu yüzden de bu detaya dikkat ederek kasko sigortası fiyatı hakkında bilgi alma şansınız bulunmaktadır. Yani İstanbul’da yaşayan bir vatandaş ile Bayburt’ta yaşayan bir vatandaşın diğer şartlar bakımından eşit olması durumunda İstanbul’da yaşayan vatandaş daha yüksek sigorta primi ödemek zorunda kalacaktır.

Hasarsızlık oranı

Sigorta şirketlerinin sigorta yaparken bir diğer dikkat ettiği detaylar arasında hasarsızlık oranı da gelmektedir. Yani daha önce kazaya karışan sürücü ile hiç kaza yapmamış olan bir sürücünün aynı oranda sigorta primi ödemesinin mümkün olmadığını belirtmek istiyoruz. Yani kazaya karışmayan sürücüler, kaza yapan sürücülere göre her zaman biraz daha fazla sigorta primi ödemek zorunda kalacaktır. Bu detayda kasko sigorta fiyatlarının şekillenmesinde etkili olan unsurlar arasında yer almaktadır.

Araç sahibinin yaşı

Sigorta şirketlerinin bir diğer baktığı detaylar arasında da araç sahiplerinin yaşı gelmektedir. Yani araç sahiplerinin yaşı ne kadar genç olursa, sigorta şirketlerinin gözünde kaza yapma riskinin o kadar fazla olmasından dolayı sigorta primlerinde ödeyecekleri rakamlarda o kadar yüksek gösterilmektedir. Bu yüzden genç araç sürücüsü iseniz, sizlerde yüksek sigorta primleri ödemek zorunda kalacaksınızdır.

Aracın yaşı

Araç sahiplerinin sigorta primlerinin ödemeleri sırasında karşılarına çıkan bir diğer detayda sahip oldukları aracın yaşıdır. Yani aracınızın yaşı ne kadar yüksek ise trafikte kaza yapma riskinizin o kadar fazla olmasından dolayı, sigorta şirketleri sizlere yüksek fiyatlar sunarak bu konuda fiyatlandırma yapmaktadır. Bu yüzden de aracının yaşının yüksek olması trafik poliçesi yaptırmanız sırasında sizlere yüksek fiyatların çıkmasına neden olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.