Rot Balans ve Lastik Otelleri

0 30

Rot-Balans Tamiri Nasıl Yapılır?

İngilizce bir sözcük olan balans, anlamı denge demektir. Balans ayarları ise ağırlığın tekerlere dengeli olarak dağılmasıdır. Rot tekerlerde ki açının eşit olmasıdır. Rot-balans servisi, aracınızda balans ayarın bozuk ise yolculuk esnasında saatte 80 km hız bazı araçlarda 100 km üstü hız yapıldığında, direksiyonda ve aracın diğer yerlerinde titremeye yol açacaktır.

Aracınızla yüksek hız yaparak bu özellik daha belirgin olur. Titremeler; ön tekerlekten geliyorsa kullandığınız aracın ön kısmında, balans ayarında bozukluk arka tekerleklerde ise daha çok aracın arka kısmında görülür. Bazı durumlarda ise ön sağ ve arka sağ tekerdeki ayar bozukluğundan da kaynaklanabilir. Rot-balans ayarının yapılması için, öncelikle bütün tekerlekler sökülür ve bu esnada lastik ve jantların basınç seviyelerine bakılmalıdır. Bu kısımda bir problem varsa önce bu gölgelerin tamiri yapılır. Bu işlemden sonra da elektronik cihazlarla aracın tekerlekleri döndürülür. Bilgisayara bağlı olan cihaz, tekerleklerde ki bozukluk bilgisini verir. Ustalar da bozuk tekerleklerin yerlerine eşit ağırlıkta cisimler koyar. Tamir aşaması gerçekleştirilir. Balans ayarınız tamamlanarak yolculuğunuzu konforla yapabilirsiniz.

Lastik Oteli Nedir?

Lastik oteli; Yazın ya da kışın elinizde kalan lastiklerin nerede ve nasıl saklanması gereken koşullar için muhafaza edilen yerlerdir. Lastiklerin üretilmiş olduğu yapı özelliklerine göre koruma görevi sağlayarak kullanılan bu hizmet, lastikleri muhafaza etmek için en iyi ortamda serin, kuru ve ışık görmeyen bir yer de poşet içerisinde saklanmasıdır. Lastik oteli elinizde bulunan lastikleri saklamak için hava şartlarına uygun bir yerde saklı tutar. Kış lastiklerinin üretim tarihinden itibaren ömrü 10 yıldır.

Lastik oteli fiyatları firmalara göre değişiklik arz etmektedir. Lastiğin sibop değişimi, sökme takma ve balans ayarları da yapılmış oluyor. Tüm bu işlemler ortalama 100 TL tutmaktadır. Yaz geldiğinde elinizde olan kış lastiklerini, kış geldiğinde de, apartman boşluklarında lastikleri koyacak yer bulunamıyor. Bulunsa bile lastiğin ömrünün kısalmasına sebep oluyor. Sanayi bölgelerin de ve şimdi şehir içlerinde de olan lastik otellerine uğrayarak elinizdeki lastikleri saklama derdinden kurtulabilirsiniz. Evet, uğraştırıcı bir iş olarak görünse de uzun vadede maddi açıdan faydaları olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.