Trafik sigortası hasarsızlık indirim oranları ne kadar?

0 35

Trafik sigortası yaptıracak olanların en çok merak ettiği konuların başında hasarsızlık indirimi gelmektedir. Özellikle araç kullandıkları süre içerisinde kazaya karışmamış olan sürücülere sigorta şirketleri tarafından sağlanan trafik sigortasındaki hasarsızlık indirim oranları hakkında bilgiler sunmak istiyoruz.

Öncelikli olarak sigorta şirketleri arasında bulunan fiyat farklılıklarından dolayı bu konuda net bir indirim rakamı söylemek doğru olmaz. Ancak bu konuda oran üzerinden sizlere bilgi vererek sizlerde hasarsızlık indirimleri hakkında bilgi sahibi olma şansını yakalamış olacaksınız. 1 numaradan 7 numaraya kadar giden bu indirim oranları kaza yapan kişilerden, kaza yapmayan kişilere farklılık oranlar göstermektedir.

Hasarsızlık oranları

4 yıl boyunca sigortası bulunan ve herhangi bir kazaya karışmamış olan kişiler 7 numaralı basamak ile gösterilmektedir. Bu kişilere uygulanacak olan hasarsızlık indirim oranı ise sigorta şirketleri tarafından %20 olarak belirlenmektedir. Yeni dönemde bu poliçelere %45 olarak denk gelmektedir.

6 numaralı basamakta yer alan kişilere uygulanacak olan hasarsızlık indirim oranı ise %15 oranında uygulanarak fiyatlandırma üzerinden düşüş göstermektedir. Yeni dönemde bu poliçelerde %30 olarak denk gelmektedir.

5 numaralı basamakta yer alan sürücülerin ise hasarsızlık oranı olarak alacakları indirim oranı %10 oranı üzerinden tespit edilmektedir. Yeni dönemde bu poliçelerde %15 olarak denk gelmektedir.

4 numaralı basamakta yer alan sürücülerin ise herhangi bir indirim alması söz konusu olmamaktadır. Başlangıç noktasıdır.

3 numaralı basamakta yer alan kişilerde ise hasarsızlık indiriminin aksine prim artırımı söz konusu olmaktadır. Bu yüzden de sizler eğer 3 numaralı basamakta yer alan bir sürücü iseniz %50 oranında daha fazla ücret ödeyerek sigortanızı yaptırma şansını yakalamış olacaksınız.

2 numaralı basamakta yer alan sürücülerin ise sigorta şirketleri tarafından primleri üzerinden %100 üzerinde bir artış söz konusu olmaktadır. Bu yüzden de sizler bu tarz bir durum ile karşı karşıya kaldığınız zaman bir önceki yılın ücretinden %40 oranında daha fazla ücret ödemek zorunda kalacaksınız.

1 numaralı basamakta yer alan sürücülerin ise hasarsızlık oranı üzerinden değil de prim artırımı üzerinden bilgi almaları söz konusu olmaktadır. Bu yüzden de bu basamakta yer alan kişilerin %150 oranı üzerinden prim artırımı ile karşı karşıya kalma durumları söz konusu olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.