Zorunlu Trafik Sigorta Fiyatları

0 31

Trafikte yer alan her aracın zorunlu olarak yaptırmak zorunda olduğu işlemler arasında trafik sigortası gelmektedir. Özellikle 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre yapılması zorunlu olan bu sigorta türünün detaylarına ve ücretlerine bir göz atalım.

Trafik sigortası ne işe yarar?

Aracınız ile trafikte başınıza gelecek olan kazaların hasarlarının karşılanması adına zorunlu olan bu sigortayı yaptırarak sizlerde araçlarınızın kaza durumunda karşı tarafa vermiş olduğu masraftan kurtulmasını sağlamış olabilirsiniz.

Kaskodan farkı nedir?

Trafik sigortasının kaskodan en önemli farkının isteğe bağlı olmadığını belirtmek istiyoruz. Yani Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı ve aracı bulunan herkesin bu sigortayı yaptırması gerekmektedir. Kasko da ise durum kişinin isteğine bağlı olarak yapılmaktadır. Kasko sigorta poliçesi sizin aracınızı korurken, trafik sigorta poliçesi tamamen 3. kişileri korumaktadır.

Trafik sigortasında fiyatlandırma nasıl yapılmaktadır?

Sigorta yaptıracak olan araç sahiplerinin daha öncelerin karşılarına çıkan farklı fiyat uygulamasından sonra geçilen tavan fiyat uygulaması arada farklın kalkmasına neden oldu. Bu yüzden de sizlere basamaklar hakkında ve fiyatlandırma hakkında merak ettiğiniz sorularınızın cevaplarını buradan açıklamak istiyoruz.

Türkiye genelinde ve İstanbul grubunda fiyatlar arasında biraz farklılık olduğunu sizlere buradan açıklamak istiyoruz. 7 farlı basamaktan oluşan bu durum karşısında 1. Basamakta yer alan kişilerin ödemesi gereken en yüksek tutarın 2 Bin 15 TL olduğunu belirtmek istiyoruz. İstanbul’da yer alıp da 1 basamak içerisinde yer alan kişiler ise 2 Bin 137 TL ödemek zorundadır.

Son basamak olan 7 basamakta ise Türkiye genelinde ödenmesi gereken tutar 444 TL olurken, İstanbul’da olanlar için ise 470 TL ücret talep edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Trafik sigortası hasarsızlık indirim oranları ne kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.