Adres Kodu Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Adres kodu sorgulamak günümüzde en çok araştırılan konuların başında geliyor. Adres kodu olarak ifade edilen terim; tüm konutlara özel ve ait olarak verilen 10 haneye sahip bir numaradır.

0 35

Adres kodu sorgulamak günümüzde en çok araştırılan konuların başında geliyor. Adres kodu olarak ifade edilen terim; tüm konutlara özel ve ait olarak verilen 10 haneye sahip bir numaradır. 2013 senesinden itibaren zorunlu deprem sigortası poliçe işlemleri için zorunlu kullanıma sahip olan adres kodu, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri tarafından yasa sunulmuştur. Bu yasa sayesinde adrese dayılı bir nüfus sistemi olarak kullanılmaktadır. Bu sistem sayesinde Türkiye’de mevcut olan 81 il, 919 ilçe, 32 binden daha fazla mahalle içinde bulunan tüm konutlara ve adreslere farklı olarak 10 haneli bir numara verilmiştir. Bu sayede konuların tamamının kendine has kimlikleri bulunmaktadır. Bu sayede her konut için bulunan adeta insanlardaki TC kimlik numarası gibi işlev gören adres kodu; sözleşme, sigorta ve buna benzer diğer durumlarda da tüm işlerin daha da hızlanmasına yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra konutlar üzerine yapılan sözleşmeler için süre de kısalmış oluyor.

Adres Kodu Sorgulama Nereden Yapılır?

Adres kodu sorgulama online olarak yapılabilmektedir. Adres kodu sayesinde gerçek dışı bilgi veren kişiler, kısa sürede tespit edilebilmektedir. DASK adres kodu üzerinden adres kodu kolaylıkla sorgulanabilmektedir. Adres kodu sorgulama işlemleri için DASK adres kodunun öğrenilmesi gerekmektedir. Adres Kodu Nüfus ve Vatandaşlık işleri tarafından yapılmaktadır. Adres kodunu öğrenmek için bazı yöntemler bulunmaktadır. Muhtarlık, belediye ve nüfus müdürlüklerinden bu adrese kolayca ulaşabilmeniz mümkündür. En yaygın şekilde adres kodu öğrenme yöntemi ise DASK internet adresi üzerinde bulunan bağlantı üzerinden online olarak kodu öğrenmektedir. DASK olarak kısaltılmış olan Doğal Afet Sigortaları Kurumu, ülkemizde Zorunlu Deprem Sigortası olarak geçer.

Adres Kodu Nedir?

Adres kodu olarak ifade edilen sistem, her konut ve daire için özel bir TC kimlik numarası benzeri bir sistemle tanımlandırmaktadır. Nüfus ve Vatandaşlık işleri tarafından hayat geçirilmiş olan bu proje sayesinde tüm konutların kimliği oluşturulmuştur. Adres kodları farklı yöntemlerle kolaylıkla öğrenilebilmektedir. Adresi kodu öğrenmenin en kolay ve zaman harcamadan yapılan yöntemi ise DASK üzerinden belirli bilgilerin girilerek adres koduna ulaşmaktır.

Adres Kodu Sorgusu Nereden Yapılır?

Adres kodu sorgusu yapmak için Muhtarlıklara, Belediyelere ya da Nüfus Müdürlüğü’ne giderek kısa sürede adres kodu hakkında bilgi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra DASK’ın resmi internet sitesi üzerinden de yer alan adres kodu öğrenme kısmından kolaylıkla adres kodunu öğrenebilir ve adres kodunu sorgulayabilirsiniz. Adres kodunu öğrenmek için öncelikli olarak ulaşmanız gereken internet sitesi; dask.gov.tr  olmaktadır. Bu adrese internet üzerinden giriş yaptıktan sonra adres kodunu kısa sürede sorgulamanız mümkün. Bu yöntem dışında da adres kodunu sorgulamak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden de adres kodunu öğrenmek mümkün olmaktadır. Link üzerinden çıkan ‘’Adres Kodu Öğren’’ bağlantısını tıkladıktan sonra açılan sayfa üzerinden il, ilçe, köy ya da mahalle bilgilerini eksiksiz ve tam şekilde doldurmanız gerekmektedir. Bu bilgileri doldurduktan sonra ise cadde numarasının yanı sıra bina numarası ve apartman numarasını da seçmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri girdikten sonra sistem üzerinden adres kodu saniyeler içinde çıkacaktır.

Adres Kodunun Doğruluğu Nasıl Teyit Edilir?

Adres kodu doğrulama için ve adres kodunun doğruluğunu tespit etmek için de gene aynı link üzerinden çıkan ‘’Adres Kodunu Doğrula’’ sekmesine tıklamanız ve adresin doğruluğunu sorgulamanız yeterli olacaktır. Çıkan ekrana adres kodunu girmeniz gerekmektedir. Bu sayede çıkan bilgiler ile elinizdeki bilgileri kıyaslayarak adresinizin doğru olup olmadığını öğrenmeniz mümkündür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.