Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Araç hasar kaydı sorgulama yapmak, maddi hasarlı trafik kazasına karışmış bir araca ait hasar bilgilerinin internet üzerinden sorgulanarak öğrenilebildiği bir hizmet çeşididir.

0 102

Araç hasar kaydı sorgulama yapmak, maddi hasarlı trafik kazasına karışmış bir araca ait hasar bilgilerinin internet üzerinden sorgulanarak öğrenilebildiği bir hizmet çeşididir. Hasar kaydı sorgulama internetten e-Devlet kapısı sistemi üzerinden ve Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM)’nin geliştirip hizmete açtığı Sigortam360 uygulamasından yapılabilmektedir. Bunların yanında telefonla arayarak ve kısa mesajla (SMS) da 7 gün 24 saat içinde araç hasar kaydını öğrenmek mümkündür. Araç hasar kaydı nedir, nasıl sorgulama yapılır gibi birçok faydalı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Araç Hasar Kaydı Nedir?

Günümüzde araç fiyatları giderek artmaktadır. Her yeni modelde yükselen fiyatlar doğal olarak 2. el araç piyasasını da etkilemektedir. Buna rağmen fiyatları çok yüksek bulup sıfır kilometre araç almak yerine, ikinci el araçlar tercih edilmektedir. Fakat 2. el araç almak, çok detaylı araştırmaların yapılmasını gerektirir. Çünkü daha önceden kaza geçirmiş, hasar almış araçlar hiç kaza yapmamış gibi nitelendirilerek satılmaktadır. Güvenilir bir ortam olmadığından vatandaşlar 2. el araç satın alırken çok tereddüt yaşamaktalar. Hatta kimi zaman da büyük mağduriyetler yaşanmaktadır. Bu olumsuz tabloyu değiştirmek 2. el piyasasını hareketlendirmek ve güvenilir alışveriş sağlanması için devlet tarafından Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi vasıtasıyla araç hasar kaydı hizmeti başlatılmıştır. Trafikte sigortalı olarak kaydı bulunan her aracın kaza ve hasar geçmişi bu sistemle kayıt altındadır. Bu hizmetten faydalanan vatandaşlar alacakları 2. el aracı sistem üzerinde sorgulatarak aracın kayıtlı olan bütün kazalarını görebilirler.

Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nedir?

Satın almak istediğiniz ikinci el aracın hasar kaydı sorgulamasını yaparak araca ait;

  • Aracın sorgulama anına kadar geçmişinde kayıtlı olan hasar bilgisi
  • Aracın geçirdiği kazalardan sonra değişen parçasının olup olmadığı, değişen parçası olduysa hangileri olduğu
  • Aracın yapmış olduğu kazaların toplam hasarı ve parçaların ayrı ayrı hasar tutarının ne kadar olduğu
  • Araca ait kasko bilgileri
  • Aracın kaç model olduğu ve trafiğe çıkış tarihi gibi bilgiler öğrenilebilir.

Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Satın almak istediğiniz 2. el aracın hasar kaydı sorgulamasını 3 farklı yöntemle yapabilirsiniz. Hasar kaydı sorgulama SMS ile, internet üzerinden Sigortam360 ve e-devlet kapısı sistemi ve telefonla çağrı merkezi aranarak yapılabilir.

  • Kısa Mesajla Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vatandaşlar tarafından en çok kullanılan yöntemlerin başında kısa mesaj yoluyla hasar kaydı sorgulama işlemi gelmektedir. Oldukça pratik ve hızlı olan bu yöntemde yapılması gerekenler hasar kaydını merak ettiğiniz aracın plakasını yazıp 5664’e kısa mesaj göndermektir. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom ya da diğer GSM operatörleri fark etmeksizin hepsiyle yararlanabileceğiniz bir hizmettir. Yalnız hasar kaydı sorgulama ücretsiz bir işlem değildir. Bir sorgulamanın bedeli tüm GSM operatörlerinde 7 TL’dir.

  • İnternet Üzerinden Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

SBM’nin hizmete açtığı Sigortam360 adlı site üzerinden araç hasar kaydı sorgulama yapılabilir. Bunun için siteye üye olmak şarttır. Hasar kaydı sorgulanacak olan aracın plakasıyla sorgulama işlemi yapılır. Sigortam360 üzerinden yapılan sorgulama işlemleri de ücrete tabidir. Bu site üzerindeki 1 sorgulamanın bedeli 5 TL’dir. Sigortam360 sitesinin yanında e-Devlet kapısı üzerinden de hasar kaydı sorgulama yapmak mümkündür. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin “Trafik Poliçeleri ve Hasar Bilgileri Sorgulama” bağlantısıyla e devlet hasar kaydı sorgulama işlemi yapılır.

  • Çağrı Merkezini Arayarak Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

İlgilendiğiniz aracın plaka bilgilerini aldıktan sonra çağrı merkezini arayarak da hasar kaydı sorgulaması yapabilirsiniz. Hasar kaydı sorgulama numarası 118 90’dır. Bu numaradan dilediğiniz yerden 7 gün 24 saat hizmet alabilirsiniz. Aramaların dakikası tüm operatörlerden ve sabit hatlardan 3,49 TL’dir.

Bir önceki yazımız olan Groupama Sigorta Hasar Dosya Sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.