Araç Plaka Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Araç plaka sorgulama özellikle ikinci el araç piyasası için en önemli ve en çok araştırılan konuların başında gelmektedir.

0 58

Araç plaka sorgulama özellikle ikinci el araç piyasası için en önemli ve en çok araştırılan konuların başında gelmektedir. Araç alım ve satımların en çok yaşandığı dönemlerde en çok tercih edilen hizmetlerden biri olan araç plaka sorgulama hizmetleri ise en temiz ve hasarsız araçlar için ücretisiz olarak plaka sorgulanabilir. Plakadan araç sorgulama işlemi için güvenilir ve resmi siteler üzerinden sorgu yapmak mümkündür.

Plakadan Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plakadan araç sorgulanması için öncelikli olarak özellikle ikinci el araç alacak kişilerin, ödeme işlemlerini yapmadan önce plakayı sorgulatması gerekir. Plakadan araç sorgulama hizmeti ile:

  • Satın alacağınız otomobilin geçmiş kaza bilgileri,
  • Satın alacağınız aracın hasar bilgisine,
  • Aracın kaza tutanaklarına,
  • Aracın kasko bilgilerine,
  • Aracın trafikte olduğu süre boyunca ne kadar kaskolu olduğuna,
  • Aracın kaç kere el değiştirdiğine,
  • Son sahibinin kim olduğuna,
  • Ceza ve hasar kaydına ulaşmanız mümkün.

Araç sorgulama işlemleri SMS üzerinden, e-devlet sistemi üzerinden, sigorta bilgi sistemlerinden ya da Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden öğrenmeniz mümkün.

SMS Üzerinden Plakadan Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

SMS ile plakadan araç sorgulama için aracın hasar kaygını ve geçmişini öğrenmek SMS ile yapılabilir. Plakasını sorgulamak için aracın plakasını tamamen birleşik olacak şekilde SMS üzerine yazdıktan sonra tüm operatörler için PARCA PLAKA yazıp 5664’e gönderebilirsiniz. Örnek; PARCA XX 000 XX şeklinde SMS’i plaka numarası ve PARCA PLAKA yazıp gönderebilirsiniz. Bu hizmetin bedeli 7 TL olarak tüm operatörler için aynı şekilde belirlenmiştir. Bu hizmetin yanı sıra gene aracın kaskosuz gün sayısı, son sahibi hakkındaki bilgiler, aracın plakasının değişim hizmetleri ve hasar bilgileri için DETAY yazıp boşluk bırakarak plaka bilgilerini girip 5664’e SMS atabilirsiniz. Bu sayede aracın poliçesini ve kasko durumlarını sorgulayabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

E- Devlet üzerinden plaka sorgulamak için turkiye.gov.tr adresi üzerinden E – Devlet şifresi ile giriş yaparak, plakayı sorgulamanız mümkün. Eğer E- Devlet şifreniz bulunmuyorsa PTT üzerinden e- Devlet şifresi alabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra e-hizmetler kategorisinde yer alan online araç sorgu ekranına tıklayabilirsiniz. Bu sayede aracın plaka bilgisi üzerinden tüm bilgilerine ulaşabilirsiniz. Yasal ve güncel olan tüm bilgiler E – devlet üzerine kayıtlıdır. Aracın bu bilgilerinin yanı sıra hasar kaydını da öğrenmek istiyorsanız bu noktada Sigorta Gözetim ve Bilgi Merkezi olan SBM resmi sitesine giriş yapabilirsiniz. Sigorta Gözetim ve Bilgi Merkezi’nin resmi internet sitesi üzerinden T.C kimlik numaranız ile aracın plaka bilgilerini girerek hasar kaydını öğrenmeniz mümkün.

EGM Üzerinden Araç Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

EGM üzerinden plakadan araç sorgulama işlemleri için Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesine giriş yapmanız gerekir. Bunun için; egm.gov.tr resmi adresine giriş yaparak site içindeki ‘’Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama’’ kısmına tıklayabilirsiniz. Ardından açılan ekranda isim, soy isim ve TC kimlik numarası bilgilerini girdikten sonra araç üzerine kayıtlı olan son 12 aya ait tüm otopark cezalarını görebilirsiniz. Aracın plakası üzerinden sorgulanması yasal ve resmi bir işlemdir. Plaka üzerinden araçla ilgili tüm bilgilere ulaşabilir, hasar kaydı, kasko ve kaç sahip değiştirdiği gibi temel bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.  Plaka üzerinden araç sorgulama hizmetleri için en çok tercih edilen yöntemler EGM yani Emniyet Genel Müdürlüğü ve E- Devlet olmaktadır. Bu hizmetler üzerinden kolayca plaka sorgulayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.