Güvenli Kira Nedir ve Nasıl Sigortalanır?

0 36

Ev sahipleri için kiraların gününde ödenmesi çok büyük önem taşır.

Kiranızı Sigortalamak İster Misiniz?

2017 yılında Türkiye de ilk defa faaliyete geçecek olan sistemde; evlerini kiraya verirken ev sahipleri, bankadan kullanmış olduğu kredi ile kiracı ödeme yapar.

Bu sistemde; kendi 1 yıllık kirası ev sahibinin şahsi banka hesabında bloke dedir. Bir kira bedeli belirlendiği günlerde her ay blokeden çıkartılır. Ev sahibinin kirasını bu şekilde geç alma riski ortadan kalkar.

Bankalardan kullandıkları kredinin taksitini kiracılar bankaya yatırır. 1 kira bedeline denk gelen taksit tutarı, ekstra bir faiz ya da masraf kiracıya yüklemez.

Kiralarını düzenli aldığı ev sahipleri, kiracıları ise Komisyon, Depozito, Kefil v.b. uğraşlardan kurtaran bu sistemi; Dünyaya ve Türkiye’ye getiren Güvenli Kira 2017 de olduğu bankalar ile anlaşmalı Türkiye’nin yükselen bir değeri olmaktadır.

Kredi Borcunu Kiracı Ödemezse Ne Olur?

Güvenli Kira sisteminde; 1 yıllık kirasını garanti altına almış olmuş kendi ev sahibin banka hesabında kirasını geç ya da hiç almama riskini ortadan kaldırır. Ev sahibini kiracının kredisini ödeyip ödememesi hiçbir şekilde bağlamaz, sorunlar ilgili banka ve kiracı arasında çözülür.

Kredi Borcumuzu Ödeyemezsek Neler Olur?

Kredi almadan önce aslında bu soru B planı oluşturmak adına sorulmalı ama herkes genelde krediyi ödeyebileceğini düşündüğü ve o anki parasal sıkıntıdan kurtulmak için borcun ödenmeme kısmına pek de takılmazlar.

Yasal süreç kredi borcunuzu ödeyemediğinizde şu şekilde işler:

Banka tarafından idari takip kredi borcunuzu ödeyemediğinde başlar. Merkez Bankası’nın bazen kara listesine girmenizle sonuçlanacak yasal takip eşlik edebilir. Borçlu tarafa yasal takip başlamadan önce 90 günlük bir süre verilir. Borcunuzu bu süre içerisinde ödediğiniz takdirde sadece gecikme faizi ödeme durumunda kalırsınız. 90 gün içerisinde ancak kredi borcunuzu kapatmazsanız bankalar hakkınızda idari takip başlatırlar. Banka size 90 gün boyunca sms ya da mail ile ulaşmaya çalışır. 90 günün bitiminde ancak sizinle direk temas kurarak ek 7 gün süre daha verilir. Geciktirdiğiniz 3 aylık ödemeyi sizden talep eder. Bankanızın kredi borcunuzu bu sürede yapılandırmasını isteyebilirsiniz. Bu teklif sizden de gelebilir, banka da teklif edebilir. Herhangi bir sıkıntı yapılandırma oluşturulmasında yoksa borcunuz borç miktarı, faizler ve ödeme yapabileceğiniz sıklık göz önünde bulundurularak yeni bir ödeme planıyla size sunulur. Borç transferi yapan bankalara yapılandırma tercih edilmeyecekse yapılandırma için kredi başvurusu yapabilirsiniz. Yapılandırma yapmayı kabul etmezseniz sizin için artık hukuki bir süreç başlar.

Hukuki Süreç Kredi Borcunda Nasıl İşler?

Avukatlar tarafından bu süreç takip edilir ve Merkez Bankası’nın kara listesine girmiş bulunursunuz. Kredi almaya daha sonra karar verdiğinizde kara listede bulunduğunuz için bankalar size kredi verirken zorluk çıkaracaktır. 5 yıl boyunca bu durumda kredi alamazsınız. Banka hesaplarınız ayrıca bloke edilebilir, maaşınızın bir kısmına el konulabilir ve icraya verilebilirsiniz. Birçok insanın en büyük korkularından biri borcunu ödeyemezse hapse girmektir. Haciz durumuyla da karşı karşıya kalabilirsiniz. Anayasamızın 38. Maddesine göre ancak ‘’Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz.’’ Sizsi korkutmak ve borcunuzu ödetmek için bazı bankalar hapis cezasını öne sürerler. Bu tür tehditleri ciddiye almanıza gerek yoktur. Hapis cezası ancak bir şekilde geçerli olabilir.

Borcunuzu ödeyeceğinizi taahhüt ettiğiniz bir belge varsa eğer icra müdürü tarafından imzalandıysa ve bu borcu belirlenen sürede ödemezseniz, 3 ay süre ile hapis yatma durumunda kalabilirsiniz.  Borç ödeme konusunda bu nedenle sıkıntı yaşanacaksa bu tür belgeleri imzalamamak en iyisidir.

Bir önceki yazımız olan Sigorta Konut Kredisinde Zorunlu Mudur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.