Plaka ile PTT HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

0 213

Trafikteki milyonlarca aracın ücretli olan köprü ve otoyollardan duraklama yapmadan hızlı bir şekilde geçmesini sağlayan Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) birçok vatandaşımız tarafından her gün kullanılmaktadır. Bu nedenle HGS bakiyesini sık sık kontrol etmek, geçişlerden ceza almamak için oldukça önemlidir. Bakiye durumuna dikkat edilmediği takdirde köprü ve otoyollardan geçiş yapma ücreti yerine çok daha fazla olan para cezalarıyla karşılaşılmaktadır. Bu durumdan kaçınmak için HGS bakiyenizi plaka bilgilerinizle kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız bu bilgilendirici rehberde şu konular hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz:

  • Plaka ile HGS bakiye sorgulama 2019 yılında nasıl yapılır?
  • HGS ceza sorgulama 2019 yılında nereden öğrenilir?
  • HGS borç sorgulama nereden yapılır?
  • HGS geçiş ihlali ve ceza sorgusu nasıl yapılır?

HGS Bakiye Sorgulama 2019

Karayolları HGS hesaplarındaki bakiye durumunu dikkate almadan köprü ve otoyollardan geçiş ücretini yol üzerinde bulunan gişelerde otomatik olarak kestiğinden, hesabınızda yeterli para tutarı olmadığında geçiş ihlali yapmış sayılırsınız. Bu durumda para cezasına çarptırılırsınız. Dolayısıyla ceza ödemek için sıklıkla HGS hesap bakiyenizi kontrol etmelisiniz. Araç sahipleri HGS kartlarındaki para tutarını yani bakiyelerini birçok farklı yöntem kullanarak öğrenebilirler. Bunları şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Banka şubeleri yoluyla HGS bakiye sorgulama
  • PTT şubelerinden HGS bakiyesi öğrenme
  • İnternetten HGS bakiyesi öğrenme
  • Telefon aracılığıyla HGS bakiyesi sorgulama

HGS hesabınızdaki para miktarını birçok banka şubesine gidilerek sıra numarası alındıktan sonra vezneden öğrenebilirsiniz. Bunun yanında PTT şubelerinde de vezneden aracınızın HGS bakiyesini öğrenmeniz mümkündür. Bu yöntemler, biraz zaman aldığından (banka şubesine gitmek, sıraya girmek) vatandaşlar daha kolay yöntemleri tercih etmekteler. Bunlar arasında öne çıkan internetten plaka bilgileri ile bakiye sorgulama işlemidir.

İnternetten HGS Bakiyesi Sorgulama:

İnternet üzerinden HGS bakiyesini öğrenmek oldukça kolay ve pratik bir yöntemdir. Sadece plaka bilgilerinizi girerek hızlı ve ücretsiz bir şekilde HGS bakiyenizi öğrenebilirsiniz. Sorgulamayı hem PTT’nin HGS Müşteri Hizmetleri servisinden hem de e-devlet üzerinden olmak üzere iki farklı kanaldan yapmanız mümkündür.

  • PTT HGS Müşteri Hizmetleri

PTT, HGS bakiyesi sorgulama ve ceza sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar için özel olarak HGS Müşteri Hizmetleri internet sitesini hizmete açmıştır. Bu siteye girip sorgulama sonuçlarını görmeniz için mail adresinizle üye olmanız gerekmektedir. Telefondan ya da bilgisayarınızdan bağlanarak kısa sürede üyelik işlemini sonlandırabilirsiniz. Bir defa üye olduktan sonra sisteme istediğiniz zaman tekrar giriş yaparak HGS bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

  • E-Devlet HGS Bakiye ve Ceza Sorgulama

PTT’nin HGS Müşteri Hizmetleri sitesine alternatif olarak internetten HGS bakiyenizi öğrenebileceğiniz başka bir yer de e-devlet kapısıdır. Burada T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaptıktan sonra e-Hizmetler bağlantısından PTT Genel Müdürlüğü menüsüne ulaşabilirsiniz. Menüden “HGS Borç Sorgulama” sekmesini seçerek kolay bir şekilde bakiye bilgilerini öğrenebilirsiniz. Bu işlem sırasında isterseniz T.C kimlik numaranızı ya da pasaport numaranızı kullanarak giriş yapabilir ya da aracın plaka numarası ve vergi numarasını yazarak da sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Telefon Aracılığıyla HGS Bakiyesi Sorgulama:

İnternet bağlantısının olmadığı yer ve zamanlarda bir diğer pratik HGS bakiye sorgulama yöntemi de telefonla müşteri hizmetlerini aramaktır. Bakiye bilgilerinizin yanı sıra HGS ceza sorgulama 2019 telefon aracılığıyla da yapılmaktadır. Bu konuyla ilgili telefon numaraları, 444 1 788 ve 0580 460 60 60’tır. Bu numaraları arayarak HGS bakiyenizi ve ceza sorgunuzu anında öğrenebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.