Ray Sigorta Hasar Dosya Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Ray Sigorta hasar dosya sorgulama yapmak, sigorta sahibinin aracında oluşan hasarla ilgili son bilgileri öğrenebilmesini sağlar.

0 262

Ray Sigorta hasar dosya sorgulama yapmak, sigorta sahibinin aracında oluşan hasarla ilgili son bilgileri öğrenebilmesini sağlar. Ray sigorta hasar dosya takip işlemiyle, aracını sigortalatmış olan araç sahibi aracında oluşan hasar tutarını ve poliçe bilgilerini hızlı bir şekilde öğrenebilir.

Hasar Dosya Sorgulama Nedir?

Trafikte meydana gelen kazalarda, kazaya karışan araçların sigortalı olması kaza anında ve daha sonraki süreçte birçok avantaj sağlamaktadır. Meydana gelen kazanın maddi hasarlı olması ya da yaralanma ve ölümlü sonuçlanması gibi durumlarda önceden yaptırılmış olan sigorta devreye girer ve kazazedelerin mağduriyetinin giderilmesinde büyük pay sahibidir. Trafikte yaşanan maddi hasarlarla sonuçlanan araç kazalarında sigorta şirketleri tarafından dosya oluşturulur. Bu dosyada sigortalı araç sahibinin üzerinde anlaşmaya vardığı poliçe doğrultusunda aracında meydana gelen hasarların giderilmesi süreci yaşanır. İşte bu süreçte sigortalı araç sahipleri, hasar bedeli sorgulama yaparak araçlarında oluşan hasarı detaylı olarak görebilmek ve sahip oldukları poliçe kapsamını öğrenebilmek adına söz konusu dosya hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Ray Sigorta Hasar Dosya Sorgulama

Ray Sigorta da müşterilerine hasar dosya sorgulama hizmeti sunmaktadır. Bu nedenle Ray Sigorta iletişim kurduğu sigortalı müşterisine kaza sonra gerekli bilgilendirmeyi hem internet kanalıyla hem de telefon aracılığıyla yapmaktadır. Hasar dosya sorgulama yapmadan önce kaza anında ve sonrasında sigortalı araç sahibinin de yerine getirmesi gereken bazı sorumlulukları vardır. Bunları özetlemek gerekirse;

 • Ray Sigorta’dan aracını sigortalatmış olan müşteri, aracında hasar meydana getiren kazayı Ray Sigorta’ya zamanında bildirmelidir. Ray Sigorta’nın poliçelerinde yer alan kullanıcı sözleşmesi şartlarına göre müşteri, hasarın gerçekleştiği tarihten itibaren tam 5 iş günü içerisinde kaza hakkında bilgilendirmeyi yapmalıdır.
 • Bütün sigorta şirketlerinin de uyduğu bu genel kurala göre hareket etmeyen müşterinin hasar takip dosyası açılmaz. Ray Sigorta’yı zamanında haberdar etmeyen müşterinin aracında oluşan hasarın tazmini konusunda bir hakkı yoktur. Ray Sigorta da bu durumlarda sorumluluk kabul etmemektedir.

Bu nedenle, sigortalı müşteri aracında oluşan maddi hasarın Ray Sigorta tarafından giderilmesini talep edecekse, genel şartlara uyarak zamanında başvuru ve ihbar yapmalıdır.

Ray Sigorta Takibi Dosyası İçin Gereken Evraklar

Ray Sigortalı müşteri araç hasar sorgulama yaparak süreç hakkında bilgi sahibi almak istiyorsa aşağıda belirtilen evrakları tamamlayarak başvuru yapmalıdır:

 • Sigortalının acente ve poliçe numarası
 • Hasar tarihi ve detayları
 • Poliçe fotokopisi
 • Kaza tespit tutanağı
 • Alkol raporu
 • Hasar ait fotoğraflar
 • Görgü tespit ve ifade tutanakları
 • Sürücünün ehliyet ve ruhsat fotokopileri
 • Sigortalının telefon bilgisi
 • Tahmini hasar tutarının bilgisi

 

Ray Sigorta Hasar Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Meydana gelen maddi hasarlı kazadan 5 iş günü içerisinde Ray Sigorta’yı haberdar eden müşteri, hasar dosyasının oluşturulmasının ardından talep ettiği bilgileri sorgulayarak öğrenebilir. Müşterinin aracına ait hasar dosyasında, aracına yapılan uzman incelemesinin raporunu, hasar oranlarını ve tutarlarını görebilmektedir. Ray Sigorta hasar dosya sorgulama iki şekilde yapılabilir:

 • Ray Sigorta resmi internet sitesinde ana sayfada yer alan “Hasar Dosya Sorgulama” bağlantısıyla sigortalının TC kimlik numarası ve sigortalıya verilen dosya numarası yazılarak sorgulama yapılabilir. Müşteri, dosya numarasını kaybetmesi ya da unutması durumunda Ray iletişim merkezini arayarak dosya numarasını öğrenebilir.
 • Bir diğer sorgulama yöntemi de Ray Sigorta Müşteri Hizmetleri telefon numarasını arayarak yapılabilir. Ray iletişim merkezi telefon numarası 444 4 729’u aradıktan sonra dosya sorgulama işlemlerine geçiş sağlanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.