Sigorta Konut Kredisinde Zorunlu Mudur?

0 26

Bankalara konut kredisi başvurup yeni ev sahibi olabilirsiniz. Bu süreçte konut kredisi sağlanır.

Konut Sigortası Nedir?

Herhangi bir afet sonrasında yeni aldığınız konutun zarar görmesi halinde oluşan zararın karşılanmasını kapsıyor. Banka tarafından konut kredisi esnasında konut sigortası taleplerinin karşılanmasının bir zorunluluğu yoktur. Ancak olası afetlerden sonra konutun zarar görmesi halinde konut sigortası masrafların karşılanacak olması çekici kılıyor.

Bilinmesi gereken konut sigortası kapsamları

Poliçe şartlarına göre konut sigortasını yapacak firmanın farklılık göstermekle beraber genel anlamda konut sigortaları kapsamı şunlardır:

  1. Olası risklere karşı konutun güvence altına alınması. Konut içerisindeki arzu edildiğinde eşyalar da bu kapsamda değerlendirilebilir.
  2. Poliçeye göre konut sigortası tarafından sunulan teminatlar farklılık gösterebilir. Sigorta yaptıracak kişinin bunda ihtiyaçları da belirleyicidir.
  3. Sadece depreme karşı güvence DASK ile sağlanıyor. Yangın da konut sigortasıyla, su basması, hırsızlık gibi durumları da güvence altına alıyor.
  4. Bölgeden bölgeye konut sigortası poliçe masrafları farklılık gösterebilir. Daha fazla poliçe bedeli deprem riski yüksek yerlerden istenilebilir.
  5. Konut sigortasını yeni konutunuzun güvence atlına alınması için tercih edebilirsiniz. Hırsızlık, yangın ve su basması gibi problemlerde özellikle güvence sahibi olursunuz.

Konut almanın krediyle faydası var mı?

Ev almak günümüzün şartlarında çalışarak kolay değildir. Kredi imkanları bunun için değerlendirilerek, ev sahibi olmanın yolunu taksitle seçebilirsiniz. İşte Konut kredisiyle ev alacak olmanın faydaları.

  1. Ev sahibini kredi alarak olduğunuzda fiyat iniş ve çıkışlarından asla etkilenmezsiniz. Taksiti sabit ödemelerle kredi borcunuzu ödeyebilirsiniz. Artan kredi faiz oranları veya enflasyon ödemelerinize yansımaz.
  2. Konut kredisi kira ödeyenler için kullanılarak ev almak daha mantılıklı olabilir. Çünkü her sene enflasyon oranında kiralar artış gösterebilir. Böyle bir durum konut kredi taksitlerinde de yoktur. Kendi evinizin taksitinizi ödüyor olmanız kira ödemekten çok daha caziptir.
  3. Alacağınız ev bana tarafından da konut kredisi sırasında analiz edilir. Bir evin sorunlu veya riskli olduğunu banka uzman ekipleri tarafından onay verilmediğinde düşünebilirsiniz. Böylece risksiz bir ev alışverişini konut kredisiyle gerçekleştirebilirsiniz.
  4. İpotekli kredi türüne konut kredisi girdiğinden dolayı faiz oranı düşüktür. Elindeki değerli evi banka teminat olarak tutar. Vadeler uzasa bile bu yüzden faizler aynı kalır.
  5. Faiz yapılandırma imkanı bir diğer belki de en iyi avantaj imkanıdır. Bankanıza müracaat ederek faizlerin düşme seyrinde olduğu bir dönemde ödediğiniz faiz oranından daha düşük oranda faiz işletilmesini sağlayabilirsiniz.

Hem konut kredisi hem de konut sigortası yaşam kalitenizi teminat altında almanız için önemlidir. Hangi banka tarafından uygun konut kredisi verildiğini çeşitli sitelerden öğrenip kendiniz için en uygununu seçerek karalarınızı vermekte kolaylaştırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Banka Kredilerinde Sigorta İşlemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.