Sigorta Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

0 37

Daire ve İşyeri sahiplerine özel olarak hazırladığımız Konut ve İşyeri sigorta paket poliçelerini müşteriler çeşitli bankalardan ve sigorta şirketlerinden satın alabilirler. Ancak, sigortaları satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Sigorta sözleşmeleri, sigorta ettirenin beyanına dayanılarak düzenlenmektedir. Bu nedenle sigorta sözleşmesi akdi öncesinde öncelikle sigorta beyanlarının doğru olması gerekir.

Dikkat edilecek hususlardan birincisi sigorta edilecek varlıkların değerinin gerçek değeri yansıtması gerekir. Herhangi bir hasar durumunda sigorta şirketleri poliçede yazılı bedelle hasara uğrayan varlığın değerini karşılaştırmaktadırlar. Eğer, herhangi bir şekilde hasar anında sigortalanan bedelin gerçek değerden düşük olması durumunda sigortacılar bu iki bedel arasındaki oran kadar sorumlu olacaktır. Dolayısıyla, eksik beyanla, eksik değerle sigortalanma söz konusu olduğunda sigortalı mağdur olacak hasarı eksik tazmin edilecektir.

Bu nedenle en önemli husus olarak bedelin gerçek bedeli yansıtmalıdır. Ayrıca, işletmeler kendi maruz kaldıkları rizikoları çok daha iyi bildiklerinden dolayı şubelerde kendileri için hazırlanacak olan soru formlarında, dolduracakları soru formlarında, aldıkları güvenlik önlemlerinde riskin bütün detaylarını sigortacıya beyan etmeleri gereklidir.

Hasar anında herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için bu önemlidir. Bununla birlikte sigortalıdan istediği teminatları tam olarak ifade etmesi beklenmektedir. Yine, eksik bir teminat verilmesi söz konusu olabilir. Çünkü, kendi istekleri listelerde beyan edildiğiyle sigortacı poliçe düzenleyecektir. Bu hususlara dikkat edilmesi gerekir. Diğer, bir hususta sigorta primlerinin düzenli olarak ödenmesi hususudur çünkü sigortacının sorumluluğu her zaman primin ödenmesiyle başlar. Sözleşme akdedilse dahi poliçe taksitli düzenlendiyse peşinatın ödenmesi, peşin olarak düzenlendiyse de primin tamamının ödenmesi gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Güvenli Kira Nedir ve Nasıl Sigortalanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.