Trafik Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Trafik sigorta sorgulaması, yaparak sigortanızı en uygun fiyatlı poliçelerin arasından keyfinize göre seçebileceğinizi biliyor muydunuz?

0 21

Trafik sigorta sorgulaması, yaparak sigortanızı en uygun fiyatlı poliçelerin arasından keyfinize göre seçebileceğinizi biliyor muydunuz? Günümüzde birçok yerli ve yabancı sigorta şirketi, müşterileri olan araç sahiplerine en iyi hizmeti verebilmek ve daha çok müşteri çekebilmek adına birtakım kampanyalar ve indirimler yapabiliyor. Dünyaca ünlü sigorta şirketlerinin ve yerli sigorta şirketlerinin sektördeki bu mücadelesi en çok araç sahiplerinin işine geliyor. Sigortasının son günü yaklaşan araç sahipleri internet üzerinden araç trafik sigorta sorgulama işlemi yaparak kendilerine en uygun poliçeleri anında görüntüleyebiliyor. Birçok özel şirketin ve kuruluşların sunduğu bu sistemle siz de zorunlu trafik sigortanızı kendi bütçenize göre en uygun sigorta şirketinden yaptırabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir, Neden Yapılır?

Zorunlu trafik sigortası, Türkiye Cumhuriyeti karayollarında kullanılan tüm motorlu kara taşıtları için her sene tekrar yenilenmesi gerekecek şekilde yaptırılması zorunlu olan araç sigortalama işlemidir. Trafik sigortası altında belirlenen yönetmeliğe göre uygun şartları taşıyan bütün motorlu kara taşıtları trafiğe çıkmadan önce sigortalatılır. Bu sigortayla amaçlanan, trafikte yer alan araçların bir kazaya karışması halinde karşı tarafın ve üçüncü şahısların araçlarına ya da bedenlerine gelecek zararları karşılamaktır. Bu nedenle trafik sigortası yaptırılmamış araçların trafikte seyrettiği belirlenmesi halinde gerekli kişiler tarafından yaptırım uygulanır.

Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Trafik sigortası, ülkemizde bulunan yerli ve yabancı sigorta şirketleri tarafından yaptırılmaktadır. Bu şirketlerin kendi planları doğrultusunda uyguladıkları politikalara göre araç sigorta fiyatları 2019 yılında da farklılık göstermektedir. Zorunlu trafik sigortanızı size uygun poliçe ve teklifleri sunan sigorta şirketine doğrudan müracaat ederek ya da araç sigortası yapan kurumlar vasıtasıyla yaptırabilirsiniz. İnternet üzerinden de kredi kartınızla ödeme yaparak zorunlu trafik sigortanızı yapabilir, 1 yıllık poliçenizi adresinize teslim ettirebilirsiniz.

Trafik Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yazımıza başlarken bahsettiğimiz gibi her sene düzenli olarak yaptırmanız gereken zorunlu trafik sigortanızı poliçe ve fiyat sorgulatarak bütçenize göre satın almanız mümkündür. Bunun için internetten zorunlu trafik sigortası fiyatları 2019 yılı itibarıyla ne kadar ücrete tabi olduğunu görebilirsiniz. Sorgulama işlemi sırasında birçok yerli ve yabancı sigorta şirketinin verdiği fiyatları görebilirsiniz. Müşterilere kolaylık açısından bazı sigorta acenteleri aracınıza yaptıracağınız zorunlu trafik sigortasının tüm poliçelerini tek bir sayfada size gösterebilmektedir. Bu sayede tek tek sigorta şirketlerini gezip fiyat öğrenmektense çok kolay ve hızlı bir şekilde bütçenize uygun trafik sigortası poliçesini seçebilirsiniz. Bunun dışında hâlihazırda mevcut olan sigorta poliçenizi de sorgulayarak sigorta bilgileriniz hakkında detaylara ulaşabilmeniz mümkündür.

  • E – devlet Üzerinden Trafik Sigorta Sorgulama:

Trafik sigortanızın detayları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız internet üzerinden kolay bir şekilde sigorta poliçenizi görüntüleyebilir, ihtiyacınız olan bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunun için öncelikle T.C. kimlik numaranıza, ardından e-devlet şifrenize ihtiyaç vardır. Eğer daha önce hiç şifre tanımlamadıysanız, PTT’den 2 TL karşılığında şifrenizi temin edebilirsiniz. E-devlet sistemine girdikten sonra ana sayfada bulunan arama çubuğuna “SBM trafik poliçe sorgulama” yazarak sorgulama işlemine başlayabilirsiniz. E-devlet üzerinden yapılan bu yöntemde yalnızca kendi üzerinize kayıtlı olan araçların trafik sigortasını sorgulayabilirsiniz.

  • Sigorta Acenteleri Aracılığıyla Trafik Sigortası Sorgulama:

Birçok aracı kurum ve sigorta acenteleri de trafik sigortanızı sorgulamanızda size yardımcı olurlar. Bu acentelerin resmi internet sitelerinde T.C. kimlik numarası ve araç plakası girilerek sorgulama işlemi yapılmaktadır. Böylece plakadan trafik sigortası sorgulama yaparak zorunlu trafik sigortanızın poliçesinde, sigorta başlangıç ve bitiş tarihi olmak üzere birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.