Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Sigorta şirketinden araç değer kaybı alma şartları, son dönemde pek çok araç sahibinin en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır.

0 74

Sigorta şirketinden araç değer kaybı alma şartları, son dönemde pek çok araç sahibinin en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Nitekim herhangi bir trafik kazasına karışarak hasar gören araçların sahipleri, yaşanan bu olumsuz durumun telafisi için kasko ve sigorta şirketlerinden ödeme talep etmekteler. Öte yandan ülkemizde trafiğe çıkacak olan her motorlu taşıta Zorunlu Trafik Sigortası yaptırma şartı getirilmiştir. Bu sayede trafikte yaşanan kazalarda kusuru bulunmayan tarafa ait otomobilde, kazaya bağlı olarak oluşan zararın karşılanması söz konusu trafik kazasında kusurlu olan aracın sürücüsünün yaptırmış olduğu Zorunlu Trafik Sigortası sayesinde karşılanabilmektedir.

Trafik kazaları sonucu meydana gelen araç değer kaybı sorunları, esasında trafikte bulunan tüm araç sahiplerini yakından ilgilendirmektedir. Zira trafikte karşılaşılacak bir maddi hasarlı kazanın ardından yapılması gerekenler de bu konuyla doğrudan ilgili olmaktadır. Trafik kazalarında kusuru bulunmayan sürücünün aracında meydana gelen hasara ait değer kaybı ile nasıl alınır, değer kaybını almak için gerekli görülen şartlar nelerdir gibi soruların yanıtlarını ve bu konuyla ilgili olarak merak edilen tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Nedir?

Araç değer kaybı talebi şartları konusundan önce araç değer kaybı kavramı neyi ifade etmektedir? Sigortacılık sektöründen de sık sık duymaya alışkın olduğumuz bu kavramın tanımını net bir şekilde yapmadan bu uygulamanın şartlarına geçmek doğru olmayacaktır. Bu sebeple araç değer kaybını şu şekilde tanımlamak mümkündür:

  • Araç değer kaybı; hasar gören bir aracın içinde bulunduğu mevcut durumu niteleyen bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu kavram, trafik kazası sonucu fiziksel hasar almış olan bir aracın, gördüğü onarımın ardından ikinci el piyasa değerindeki yaşadığı düşüşü ifade etmektedir.
  • Dolayısıyla trafikte herhangi bir kazaya karışarak fiziksel hasar gören bir aracın onarımı, ne kadar resmi servislerde ve orijinal parçalar ile profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmiş olursa olsun aracın ikinci el piyasası üzerinden satış değerinde bir düşüş yaşaması kaçınılmaz olmaktadır.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir husus da yaşanan trafik kazası nedeniyle boya işlemi gören bir araç parçasının daha sonra tekrar bir kazayla karşılaşması durumunda bir daha değer kaybına uğramamasıdır. Ancak daha önceden hasarlı olan bir parçanın tamir işleminin gördükten sonra tekrar hasar görmesi halinde aracın ikinci el piyasa değeri seviyesinde bir düşüş yaşanması muhtemeldir.

Araç Değer Kaybı Sigorta Şirketinden Nasıl Alınabilir?

Ülkemizde pek çok araç sahibi, yaşanan trafik kazalarının ardından araçlarında meydana gelen hasarların ardından sahip oldukları araçların ikinci el piyasa değerinin düşmesi sebebiyle poliçe imzaladıkları sigorta şirketlerinden araç değer kaybı ödeme talebi işlemlerinde bulunmaktalar.

Geçtiğimiz dönemlerde değer kaybı ödeme talebini reddeden sigorta şirketleri, Yargıtay’ın vermiş olduğu emsal niteliğindeki kararın ardından araç sahiplerinin yapmış olduğu değer kaybı ödeme taleplerini kabul etmek durumunda kalmışlardır. Bu noktada araç değer kaybının araç sahipleri tarafından nasıl talep edileceği ve söz konusu ödemenin sigorta şirketlerinden nasıl tahsil edileceğine dair birtakım farklılıklardan bahsetmek mümkündür.

Araç Değer Kaybı Ödeme Talebi Şartları

Sigorta şirketlerinin birbirlerine göre farklı yöntemler uyguladıkları bu konuda araç sahiplerinin yapması gereken temel işlemler şu şekilde açıklanmaktadır:

  • Araç değer kaybı ödeme talebi başvurusundan önce araç sahipleri, ekspertiz raporu alarak söz konusu talepte ödenmesi istenecek olan zarar miktarının tespit edilmesi gerekmektedir.
  • Bu rapor alındıktan sonra sigorta şirketine yazılı şekilde başvuruda bulunulması önem teşkil etmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.