E-Devlet Üzerinden Sigorta Sorgulama

E-Devlet Kapısı üzerinden sigorta durumu sorgulama, genellikle vatandaşların uygulamaya geçtiği sırada karışıklık yaşadığı konular arasında yer almaktadır.

0 40

E-Devlet Kapısı üzerinden sigorta durumu sorgulama, genellikle vatandaşların uygulamaya geçtiği sırada karışıklık yaşadığı konular arasında yer almaktadır. Nitekim vatandaşlar e-Devlet Kapısı sisteminden yararlanarak sigorta sorgulamak istediklerinde, hem Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak iş yaşamlarında devletin tanıdığı bir hak olan sosyal güvenceleri gündem konusu olurken hem de poliçe sigorta sorgulama işlemleri gibi daha özel bir konu arasında kafa karışıklığı yaşamaktalar. Çünkü e-Devlet Kapısı sistemi üzerinde başlatılan birçok program vatandaşların sigorta sorgulama konusunda da karşılaştıkları seçeneklerin sayıca çok olmasına neden olmaktadır.

Günümüzde e-Devlet Kapısı üzerinden sigorta sorgulama denildiğinde genel olarak toplum tarafından ilk akla gelen seçenek e-Devlet giriş SSK hizmet dökümü bilgileri sorgulama olmaktadır. Ancak biz vatandaşlara sigortacılık alanında önemli bilgiler sunmayı amaç edinen bir internet sitesi olarak sosyal güvence olan sigorta yerine, hayatlarımızda önemli etkiye sahip olan konut, taşıt gibi mülkleri sigortalattığımız sigorta sistemini ana konu ediniyoruz. Bu sebeple de e-Devlet üzerinde poliçe ve sigorta sorgulama işlemleri ile ilgili olarak bilinmeyen detayları ve vatandaşların en çok merak ettiği konulara değindik.

E-Devlet Kapısı Sistemi Üzerinden Zorunlu Trafik Sigortası Sorgulama

İçinde bulunduğumuz teknoloji ve internet çağına ayak uyduran devletimiz, pek çok konuda vatandaşlarımıza online hizmet sunmaktadır. Çevrimiçi platformdan yani internet üzerinden sağlanan bu destek sayesinde vatandaşlar eski dönemlerdeki gibi bir adet belge almak için saatlerce kamu kurumlarının şubelerinde vakit kaybetmek zorunda kalmamaktadır. İnternet üzerinden yaygınlaştırılan elektronik hizmetler adı altında verilen uygulamalar ile vatandaşlar, diledikleri yerde ve diledikleri zamanda kamu kurum ve kuruluşları hakkında ihtiyaç duydukları belgelere kolaylıkla ulaşabilmekteler.

İşte hükümetin yürürlüğe geçirerek içinde bulunduğumuz çağın gerekliliği olan sanal hizmetler sayesinde vatandaşlar eğitim, sağlık ve benzeri önemli işlemlerde olduğu gibi sigorta konusunda da elektronik hizmetlerden yararlanabilmekteler. Bunun için internet platformunda açılan e-Devlet Kapısı adlı sistemde pek çok kamu kurum ve kuruluşu internet şubesi açarak elektronik hizmet vermeye devam etmektedir. İşte söz konusu kamu kurum ve kuruluşları arasında Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi de bulunmaktadır. Bu kurum bilindiği üzere sigortacılık sektöründe de adı sık sık geçen bir devlet kuruluşudur. Burada vatandaşlar hangi sigorta şirketinin aracılığında olursa olsun yaptırmış oldukları sigortaları tüm detaylarıyla kolay bir şekilde görüntüleyebilmekteler. Zira söz konusu sigortalar içinde de en çok dikkat çeken Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama işlemleridir. Bu işlemleri kullanarak vatandaşlar Zorunlu Trafik Sigortası yaptırdıkları sigorta şirketiyle beraber imzaladıkları poliçelerini internet üzerinden kolaylıkla görüntüleyebilirler. Bu hizmet sayesinde vatandaşlar poliçelerinin detaylarına ulaşarak, söz konusu poliçelerinin süresinin ne zaman biteceğini ve zorunlu trafik sigortası poliçelerini ne zaman yenilemeleri gerektiği bilgilerine sahip olabilirler.

e-Devlet Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Sorgulamaları

Vatandaşlara e-Devlet üzerinden sunulan hizmetler arasında, sistem üzerinde yer alan kuruluşlardan biri de Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’dir. Bu merkez sayesinde vatandaşlar en çok rağbet gören Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama dışında;

  • Kasko Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama
  • ZYT Poliçe Sorgulama
  • Mesleki Sorumluluk Poliçe Sorgulama
  • Yeşil Kart Poliçe Sorgulama
  • Sağlık Sigortası Genel Poliçe Bilgileri Sorgulama
  • Hayat Sigortası Poliçe ve Tazminat Bilgileri Sorgulama
  • Ferdi Kaza Poliçe Sorgulama
  • Hekim Mesleki Sorumluluk Sigortası

gibi pek çok sigorta sorgulama işlemi yapılabilmektedir. E-Devlet Kapısı sistemine T.C. kimlik numaranız ve size özel çıkartılan e-Devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.