Sigorta Nedir, Ne İşe Yarar, Sigorta Neden Yaptırmalıyım?

Sigortanın işlevi ve faydaları, sigorta yaptırmayı düşünen kişiler başta olmak üzere pek çok kişi tarafından internet üzerinde aratılan konular arasında yer almaktadır.

0 44

Sigortanın işlevi ve faydaları, sigorta yaptırmayı düşünen kişiler başta olmak üzere pek çok kişi tarafından internet üzerinde aratılan konular arasında yer almaktadır. Zira sigortanın ne olduğuna dair de yapılan araştırmaların bu eksende yoğunlaştığı görülmektedir. Ancak birçok internet kullanıcısı bu kavramları net olarak karşılayabilecek bilgilere bir türlü ulaşamamaktadır. Günümüzde internet üzerinde dahi yapılan araştırmalarda, bu alanda bilgi ihtiyacı duyan vatandaşları tatmin edecek düzeyde zengin içeriklere sahip internet sitelerinin eksikliği dikkat çekmektedir. Biz de sigorta internet sitesi olarak bu konularla ilgili vatandaşların merak ettiği ne varsa, tüm sorularının yanıtlarını ve çok daha fazlasını yazımızda hazırladık. Dolayısıyla sigorta yaptırmayı düşünen kişiler başta olmak üzere, tüm internet kullanıcılarının bu alanda merak ettikleri sorular olan; sigorta nedir, ne işe yarar, sigorta neden yaptırmalıyım? sorularının yanıtlarını ve bilinmesi gereken bütün kavramları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bu noktada sigorta nedir sorusuyla yazımıza başlayalım. Sigorta; sigortacılık sektöründe faaliyette bulunan herhangi bir sigorta şirketinin, sigortalının ödediği bir prim miktarının karşılığı olarak, çeşitli rizikolara karşı hasarını güvence altına aldığı bir sözleşme türüdür. Bu tür bir sözleşme bir başka açıdan değerlendirildiğinde toplumsal bir dayanışma sistemi olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Sigorta sisteminin işlevi ilk bakışta biraz karışıkmış gibi görünebilir. Zira sigorta sistemi; içine dahil olan sigortalı müşterilerin, karşılaşabileceği riskleri ortak bir havuzda biriktirmesi ve riskin gerçekleştiği durumlarda bu havuzun varlığı sayesinde karşılaşılan zararların giderilmesi üzerine kurulmuş bir sistemdir. Bu açıdan bakıldığında sigorta sisteminin başarılı bir sistem olarak işleyişini sürdürmesinde katılımcı sayısının da önemli derecede etkiye sahip olduğu görülmektedir. Nitekim herhangi bir konuda oluşturulan sigorta sistemine müşteri olarak dahil olan kişilerin, başka bir değişle sigorta sistemi havuzuna dahil olan katılımcıların ne kadar fazla olursa, karşılaşan risk daha fazla kişiyle paylaşılacağı için zararın da o kadar azaldığı kabul edilmektedir.

Başka bir deyişle, sigorta sistemine dahil olan veya katılımcı olan ya da sigorta şirketlerinin müşterisi olan herkes, esasında bu sistemde yer alan başka kişilerin zararını ödemektedir. Bu sebeple de hiçbir katılımcı tek seferde büyük meblağlar ödemek zorunda kalmamaktadır. Dolayısıyla bu konu daha çok sigorta ne işe yarar sorusunun yanıtı olarak verebilecek olan açıklamalarla ilgilidir.

Sigorta Ne İşe Yarar?

Sigorta kavramı temel olarak bireysel özel sağlık sigortası, seyahat sağlık sigortası, konut sigortası, işyeri sigortası, araç kasko ve trafik gibi kişilerin hayatının bir parçası haline gelmiş konularda meydana gelebilecek olan risklerin karşılanması işlemlerinde zararların giderilmesine yönelik mali bir havuz sistemi oluşturulmasıdır. Dolayısıyla bir başka deyişle birbirine yakın veya benzer risk gruplarında yer alan müşterilerin maddi açıdan ortaya koydukları dayanışma çeşididir.

Sigorta şirketinin büyük yani katılımcı sayısının fazla olması, mevduatı ve oluşan hasarları karşılamada sigorta şirketinin elini çok daha fazla kuvvetlendirdiği için firmanın hayata gelmesi muhtemel risklerin gerçekleşmesi halinde oluşacak zararları karşılamada da o kadar güçlüdür. Dolayısıyla sigorta sistemine dahil olarak belirli bir risklere veya risk grubuna karşı kendini teminat altına alan müşteriler, o riskin gerçekleşmesi durumunda olması gerekenden çok daha düşük meblağlarda zarar ile karşılaşmaktalar. Bu sayede risk katılımcılar tarafından eşit şekilde bölünerek, riskin ortaya çıkardığı olumsuz tablodan kurtulmak da küçük meblağlar ödenerek kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Sigortacılık sektörü bir başka açıdan bakıldığında esasında meydana gelebilecek herhangi bir riskin sonuçlarının geniş kitleler tarafından paylaşılması anlamına gelmektedir. Bu sistem bireysel anlamda kişilere oldukça faydalı sonuçlar sunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.