Uygun İşyeri Sigortası Nasıl Yaptırabilirim?

Uygun fiyata işyeri sigortası yaptırmak isteyen işyeri sahipleri, bu alanda kendilerine en cazip teklifleri sunabilecek sigorta şirketlerini araştırmaya devam etmekteler. Özellikle internet üzerinden yapılan bu araştırmalar neticesinde pek çok işyeri sahibi, bütçelerine uygun olarak sunulan işyeri sigortası tekliflerini değerlendirmeye almaktadır.

0 26

Uygun fiyata işyeri sigortası yaptırmak isteyen işyeri sahipleri, bu alanda kendilerine en cazip teklifleri sunabilecek sigorta şirketlerini araştırmaya devam etmekteler. Özellikle internet üzerinden yapılan bu araştırmalar neticesinde pek çok işyeri sahibi, bütçelerine uygun olarak sunulan işyeri sigortası tekliflerini değerlendirmeye almaktadır. Zira ülkemizde sigortacılık alanında faaliyet gösteren yerli ve yabancı merkezli olmak üzere pek çok sigorta şirketi, bu alanda yüksek bir rekabet içine girmiş durumda oldukları görülmektedir. Söz konusu sigorta şirketlerinin girmiş olduğu bu yoğun rekabetin akabinde de müşterilere pek çok uygun fiyatlı işyeri sigortası teklifi sunulduğu ortaya çıkmaktadır.

Ülkemizde faaliyette bulunduğu sektör ne olursa olsun fark etmeksizin pek çok işyeri sahibinin, işyerini sigortalattığı bilinmektedir. Bu noktada küresel çapta dünyaca üne sahip sigorta şirketlerinin hizmetleri olduğu kadar yerli sigorta şirketlerimizin de işyeri sigortalama konusunda önemli hizmetleri bulunmaktadır. Pek çok işyeri sahibinin internet üzerinden yaptığı araştırmaların başında da işyeri sigortası hakkında bilgiler almak istedikleri görülmektedir. Dolayısıyla yeni işyeri sahibi olan vatandaşlar dahil geniş bir kitle, ülkemizde faaliyet gösteren sigorta şirketlerinin bu alanda kendilerine sundukları teklifleri yakından takip ettikleri aşikardır. Bu sebeple hazırladığımız bu yazıda, işyeri sigortası yaparken uygun fiyat seçeneklerinden nasıl yararlanılabileceği konusunda detaylı bilgiler bulunmaktadır.

İşyeri Sigortası Nedir?

İşyeri sigortası ne kadar tutar gibi fiyat odaklı doğrudan sorular yerine öncelikle, ülkemizdeki birçok işveren tarafından yaptırılmak istenen işyeri sigortasının tanımına ve kapsamına bakmak gerekmektedir. Nitekim işyeri sigortası; işyerinin bulunduğu bina başta olmak üzere, işyeri sınırları içinde bulunan demirbaş eşyalar, makine ve tesisat sistemi, cam ve emtea gibi varlıkların paket olarak bir araya getirilmiş haliyle sunulan otomatik teminatlar dâhilinde, söz konusu varlıkların yaşayabileceği risklere karşı güvence altına alınması demektir. Dolayısıyla işyeri sigortası bir işyerinin bütünüyle teminat altına alındığı bir tür sigorta çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bununla birlikte işyeri sigortası yaptırmak isteyen vatandaşların yani işyeri sahiplerinin dikkat etmesi gereken birtakım hususlar vardır. Yukarıda işyeri sigortasının tanımını yaparken saydığımız unsurlar, bir sigorta şirketinden bir diğer sigorta şirketine göre farklılık göstermektedir. Dolayısıyla ülkemizde sigortacılık alanında faaliyet gösteren ve müşterilerine işyeri sigortası poliçeleri sunan sigorta firmalarının her biri farklı kapsamlar altında işyeri sigortası poliçesi hazırlamaktalar.

İşyeri Sigortası Neleri Kapsar?

İşyeri sahiplerinin en çok merak ettiği sigorta türlerinden biri olan işyeri sigortasının tanımını yaptıktan sonra bu tür sigortalar hakkında detaylı bilgiler vermeye geçebiliriz. Zira söz konusu işyeri sigortası hakkında, işyeri sahiplerinin merak ettiği bir diğer önemli konu da sigortanın kapsamı ile ilgilidir. İşyeri sigortası neleri kapsar sorusuyla pek çok işyeri sahibi sigorta şirketlerinin kendilerine sundukları teminatları tüm detaylarıyla öğrenmek istemekteler.

Yazımızda bahsettiğimiz gibi işyeri sigortasının kapsamı bir sigorta şirketinin uyguladığı politikalardan bir diğer sigorta şirketinin uyguladığı politikalara göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak hemen hemen tüm sigorta şirketlerinde ortak olarak işyeri sahiplerine sunulan poliçelerde genel anlamda şu teminatlar verilmektedir:

  • Hırsızlık vakaları
  • Grev, lokavt ve benzeri halk ile işçi hareketleri
  • Doğal afetler (yer kayması, deprem, yıldırım, fırtına, sel baskını, çatıda biriken kar ağırlığı ve benzerleri)
  • Beklenmeyen olumsuz durumlar (yangın, infilak, cam kırılması, enkaz kaldırma, araç çarpması ve benzerleri)
  • Sorumluluk durumları (komşulara karşı sorumluluk, mal sahibine karşı sorumluluk ve 3. şahıslara karşı sorumluluk)

Görüldüğü üzere işyeri sigortasında dikkat edilmesi gerekenler her sigorta şirketinin sunmuş olduğu işyeri sigortası poliçesinde, teminat altına alınan varlıkların bu şekilde oluşması gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Adres Kodu Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.