Bilinçli Sürücü Olmak

İçerisinde yaşadığımız toplumlar tarihsel süreçlerde çeşitli isimlerle nitelendirildi. Bu nitelemeler arasında göçebe toplum, savaşçı toplum… Gibi isimler duyduk, şimdi ise tüketim toplumunda yaşıyoruz.

0 18

İçerisinde yaşadığımız toplumlar tarihsel süreçlerde çeşitli isimlerle nitelendirildi. Bu nitelemeler arasında göçebe toplum, savaşçı toplum… Gibi isimler duyduk, şimdi ise tüketim toplumunda yaşıyoruz. Bu tüketimi daha bilinçli bir şekilde yaptığımızda hem kendi tüketim ihtiyacımızı azaltmış hem de doğal yaşama minimum zararı vermiş oluruz. En basit örnekle araç kullanırken daha bilinçli davranmayı alışkanlık haline getirdiğimizde doğaya ve kendi cebine faydalı bir sürücü oluruz. İyi bir sürücü olabiliriz ancak maddi ve manevi minimum tüketim amacıyla daha bilinçli bir sürücü olmak için yapmamız gerekenleri üç başlık altında toparlayacağız.

Öngörme / Tahmin Etme

Tecrübeli ve dikkatli bir sürücü de olsak insan olmanın sınırları gereği öngörüde bulunabileceğimiz olaylar reflekslerimiz dolayısıyla kısıtlıdır. Bu kısıtlara takılmamak için elbette yapılabilecek tek şey hız sınırlarına uymak, yavaş gitmek. Bilinçli bir sürücü hız sınırlarına riayet ettiğinden önüne atlayacak bir arabayı, kendi şeridine geçme niyetinde olan başka bir aracı, döneceği bir virajı, kırmızı yanan bir kavşağa yaklaştığını ya da önüne herhangi bir canlının çıkma ihtimali yüksek olan bir yerde araç kullandığını bilecektir. Bu gibi durumlarda sonraki yapacağımız hamleye uygun davranırsak gereksiz israfın ve tehlikenin önüne geçmiş olabiliriz. Örneğin uzakta kırmızı yanıyorsa daha fazla gaza basıp, ışığa yaklaşınca sert fren yapmaya gerek yoktur ve yakıt tasarrufuna faydalı olacaktır. Önümüze atlama ihtimali olan hareketleri tutarsız bir araçtan uzak durmak olası bir kaza riskini önleyeceğinden yine olumsuz bir durumdan kaçınmış olacağız. Öngörü yeteneğimizi ne kadar önemseyip dikkat edersek trafikte hem maddi hem manevi olarak risklerden ekstra korunmuş oluruz. Öngörü yeteneğini sağlıklı kullanabilmek için hız sınırlarını gerektiği kadar önemsemeliyiz.

Hızlanma

Bilinçli bir sürücü araç kullanırken ani hızlanmalardan kaçınır. Bir drag yarışçısı olmadığımız için 100km hıza en kısa sürede ulaşma amacının tam tersi olarak araç devrini sakin tutarak ani hızlanmalardan kaçındığımızda gözle görünür şekilde yakıt tüketiminin azaldığını görebiliriz. Araç yakıt tüketimlerinin fabrika verileri ölçülürken minimum tüketimlerin bu şekilde ölçüldüğünü aklımızdan çıkartmamalı hem yakıt tüketimini minimuma indirip hem aracımızın her türlü parçasını en az şekilde yıpratacağından ani hareketlerden kaçınmalıyız. Bu sayede araç sadece yakıt tasarrufu değil kullandığımız malzemelerinde daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Denemek isteyenler için aracınızın ilk periyodik bakımını yaptırdıktan sonra değişen yağına ve filtrelerine dikkatlice bakın ve bir sonraki periyodik bakıma kadar aracınızı sakin kullanın. Sakin kullanım sonrası bakımda filtre ve yağın öncekine göre daha az yıprandığını görebilirsiniz. Unutmayın ki aracımızın bütün parçaları filtreler veya yağ gibi kolayca değiştirilemiyor.

Düzenli Bakım

Söz konusu araç hem eski hem yeni model olabilir. Sıfır KM bir araç aldığımızda bile servisin bize vereceği pek çok tavsiye olacağından bilinçli bir sürücü araç bakımını daha sonradan daha büyük masraflar çıkartacağı belki de başka parçalara zarar verebileceği gibi durumların farkında olduğu için, önceden önlemlerini alır. Deyim yerindeyse “yılanın başını küçükken ezer” ve bakımlarını zamanında ve eksiksiz olarak yaptırır. Araç söz konusu olduğunda bozulan ufacık bir parçasının daha büyük, değerli bir parçasını bozabileceğini aklımızdan çıkartmamalıyız. Yakıt tasarrufu konusunda ise sürücü sakin kullanımla kendisine düşen görevi yerine getirirken eğer araç daha az yakıt tüketimi sağlayabiliyorsa bunu en bakımlı haliyle sağlayabileceğini unutmamalıyız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.