Karayolu Yolcu Yaşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza (ZYT) Sigortası Sorgulama

Türkiye’de bazı sigortaların yapılması devlet tarafından zorunlu tutulmaktadır. Devlet tarafından zorunlu olan ve alınması gereken bu sigortalardan biri; taşımacılık ve koltuk (ZYT) poliçesidir.

0 41

Türkiye’de bazı sigortaların yapılması devlet tarafından zorunlu tutulmaktadır. Devlet tarafından zorunlu olan ve alınması gereken bu sigortalardan biri; taşımacılık ve koltuk (ZYT) poliçesidir.

Bu sigorta poliçesi, yolcu taşımacılığı yapan firmalar tarafından yapılmak zorundadır. Mecburi tutulan bu sigorta poliçesi, bir yolcunun yolculuğunun başlaması anından, yolculuğunun bitimine kadar olan süreyi kapsamaktadır. Ayrıca yolculuk esnasında verilen molaları da içeren bu sigorta ile yolcular güvence altına alınmaktadır.

Yolculuk boyunca karşılaşılabilecek herhangi bir olay veya kazaya karşı güvence altına alınması gereken yolcular için yapılan bu sigortanın yapılmaması halinde devlet tarafından uygulanan cezai işlem yaptırımı vardır. Primlerinin peşin olarak ödenmesi gereken bu sigorta; olası kaza durumlarında, kaza sonrasındaki tazminat durumları için önemlidir.

Toplu taşımacılık işi yapanlar için zorunlu olan bu sigorta; Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin internet sitesinden Taşımacılık ve koltuk sigortası (ZYT) Poliçe Sorgulama adı altında sorgulanabilmektedir.

Taşımacılık yapanlar için zorunlu olan bu sigorta poliçesini sorgulamak için birçok sigortanın sorgulanabilmesine olanak tanıyan Sigorta Bilgilendirme ve Teknik Gözetim Merkezi’nin resmi internet sitesi kullanılabilmektedir.

Sorgulamanın yapılması için web sitedeki Taşımacılık ve koltuk sigortası (ZYT) Poliçesi Sorgulama kısmındaki form doldurularak işleme başlanılabilir. Araç plakası ve TC Kimlik numarası ile veya plaka ve vergi numarası ile sorgulama yapılabilirken, bunlara ek olarak sigorta bilgileri ile de sorgulama rahatlıkla gerçekleştirilmektedir.

Bu alternatiflerden birini kullanarak devlet tarafından zorunlu olarak yapılması gereken sigorta poliçelerinden olan sigorta sorgulaması mutlaka yapılmalıdır. Online olarak Taşımacılık ve koltuk sigortası (ZYT) Poliçesi Sorgulama adı altında kolaylıkla yapılabilen bu sorgulama ile taşımacılık işi yapanların bu konudaki sigorta sorgulamaları güvenilir, hızlı şekilde olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.