Kış Lastiği Uygulaması Hakkında Her Şey

0 29

Kışın soğuk hava koşullarıyla meydana gelen yağış, kar yağışı, buzlanma ve don olayları sebebiyle araç kullananların karşılaştığı pek çok olumsuz durum ve de kaza durumları olmaktadır. Olumsuz durumlar, kaza durumları ve güvenlik gerekçeleriyle alınabilecek pek çok önlem vardır. Araçlarımız için alınabilecek en önemli önlem araçlarımıza alınacak olan kış lastikleridir. Kış lastiklerini kullanmak bir zorunluluk ya da yasal yaptırımlardan ziyade öncelikle güvenlik amacıyla olmalıdır.

Kış Lastiği Nedir?

Kış mevsiminde yaşanan olumsuz hava koşullarına dirençli ve yol tutuş kabiliyetleri yüksek olan lastiklerdir. Kış lastikleri özel üretimlerdir. Çünkü hava sıcaklığına karşı bir dirençleri ve de yola tutunacak yetenekleri vardır. Kış lastiği yazın, yaz lastiği dediğimiz normal lastik ise kışın kullanılmamalıdır. Kış lastiklerinin kullanımı çok önemlidir ama unutulmaması gereken ise her zaman sadece kış lastiği size güven sağlamaya yetmez. Mutlaka araçlarınızda başka ekipmanlarda (zincir vs.) bulunmalı ve kış lastiğine güvenerek aşırı hızlı ve ani hareketli bir sürüş gerçekleştirilmemelidir.

Kış Lastiği Ebatı Nasıl Olmalıdır?

Kış lastiği ve normal lastikler üzerinde yer alan XXX / XX RXX XX / X şeklindeki ifade bize kullanacağımız lastiğin ebatlarıdır. Üzerimize bir kıyafet alırken nasıl S – M – L – XL gibi beden ölçüleri varsa, lastiklerin de bir bedeni vardır. Biraz daha açacak olursak; 205 / 55 R 16 91 H şeklinde bir ebat ölçüsünü ele alalım; ilk üç hane yani 205 bize lastiğin taban genişliğini belirtir. 55 bize yanak genişliğini verir ki bu da taban genişliğinin yüzde 65’ i dir. R16 değeri bize jant çapını verir. 91 maksimum yük demektir. Yani lastiklerimizin ne kadar yük altında kullanılacağını yani her lastiğin taşıma kapasitesini belirtir. H harfi ise bize maksimum hızı belirtir. Yani en son saatte yapılacak olan en fazla hıza dayanımı anlatır. Bu konuda bilgiye internet sitelerinde bulunan skalalardan bakarak aracınız ve kullanım amacınıza göre karar verebilirsiniz.

Kış Lastiği ve Üzerindeki Harfler

Sadece kış lastiği olarak değerlendirmeden ifade etmeliyiz ki bazı harfler vardır. Bunlar araç üzerindeki lastiğin yakıt verimliliği ve yol ortamı konusundadır. Örnek verecek olursak (M & S) harfleri lastiğin çamurlu ve karlı ortamlara uygun olduğunun ibaresidir.

Kış lastiği ve Yakıt Verimliliği

Kış Lastiklerinin normal yazlık lastiklerden daha çok yakıt sarfiyatına neden olduğu doğrudur. Sebebi ise yola tutuş kabiliyetinin artması için özellikle de sıcaklık şartlarına bağlı olarak sertleşme ve yumuşama konusunda yaşadığı durumlar ve bunun sonucunda ise yola tutunarak fazla sürtünme olmasıdır. A harfinden G harfine kadar harfler yakıt konusunda bize bilgiler verir ki bunlar da lastiklerin genellikle etiketleri üzerinde yer alır. A en verimli lastiktir. G ise en az verimli lastik demektir. Bu harfler baz alınarak yakıt verimliliği konusunda tercih yapılmalıdır.

Kış Lastiği ve Ses

Kış lastiğinin normal lastiklere oranla daha fazla ses yaptığı söylenmektedir. Fakat her kış lastiği her yaz lastiğine göre fazla ses yapacak diye bir durum söz konusu değildir. Lastik etiketlerinde ses ile ilgili bilgiler yazılmaktadır. Örneğin 69 dB şeklinde gördüğünüz ibare sesin şiddetidir. Aracınızın kullanım amacına ve yalıtım durumuna göre bir tercih yapmalısınız.

Kış Lastiği Nasıl Takılmalı?

Kış lastiği aldıktan sonra mutlaka uzman kişiler tarafından takılmalıdır. Kış lastiği alacağınız yerde mutlaka montaj işlemleri yapılıyordur ama eğer internetten satın aldıysanız ve kargo ile kış lastikleri size ulaştıysa uzman kişileri tercih etmelisiniz. Lastikler bizim aracımızın yerle olan bağlantısıdır ve son derece dikkatli bir şekilde montajı yapılmalıdır. Kış lastiği takımında bizim fark edebileceğimiz ve de kontrol edebileceğimiz bazı durumlar vardır. Bunlar; öncelikle kış lastiklerinin dişlerinin doğru yöne bakıp bakmadığının kontrolünü yapmalıyız. Dişlerin doğru olup olmadığını baktığımız zaman anlamak bazı durumlarda zor olabilir. Bu yüzden lastiğin üzerinde (in ve out) terimleri bulunur. In terimi içe bakacak şekilde ve out terimi dışa bakacak şekilde lastikler takılmalıdır.

Kış lastiklerinin bijonları çok sağlam bir biçimde takılmalıdır. Bunları kontrol ettirmeliyiz ve yola çıkmadan önce bir aksaklık durumuyla karşılaşırsak bunu hemen yaptırmalıyız.

Kış lastiklerinin tarihleri önemlidir. Aldığımız kış lastiklerinin kaç yılında üretildiğini kontrol etmeliyiz. Hatta lastiklerin yılın hangi haftasında üretildiği dahi yazmaktadır. Unutmayın her şeyin bir ömrü vardır ve lastiklerinde bir ömrü vardır.

Kış lastiği takılırken aracımızın üzerindeki lastikler çıkarıldıktan sonra rot balans ayarı yapılmalıdır. Lastikler hazır çıkmışken fren balataları da gözden geçirilmelidir.

Kış Lastikleri Yazın Kullanılabilir Mi?

Yaz lastiklerinin kışın kullanımının yanlış ve güvensiz olduğu kadar kış lastiklerinin de yaz mevsiminde kullanılması hem güvenlik açısından hem de yakıt verimliliği için uygun değildir. Her mevsime ait olan lastikler kullanılmalı ve de her güvenlik önlemi alınmalıdır.

Kış Lastiği Saklama Koşulları

Kış lastikleri eğer mümkünse lastik konaklama hizmeti veren yani lastik otel adı altında hizmet veren yerlerde muhafaza edilmelidir. Hem uygun sıcaklık koşulları hem de lastiklerin duruş (lastikler dik muhafaza edilir.) şekilleri açısından önemlidir. Genellikle lastik taktırdığınız, aldığınız yerlerde bu hizmeti vermektedirler. Eğer lastik aldığınız ya da taktırdığınız yerde bu hizmet yoksa sadece bu hizmetten yararlanabileceğiniz yerlerde vardır. Lastik otel fiyatları genellikle sezonluk 30-60 TL gibi makul fiyatta bulunmaktadırlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.