Park Halindeki Araca Çarpmak

Bu yazımız aracı park halinde olan ve kazaya uğrayan vatandaşların yapması gerekenler hakkındadır. Trafiğe çıktığınızda çok dikkatli olabilir, kurallara eksiksiz uyabilirsiniz.

0 38

Bu yazımız aracı park halinde olan ve kazaya uğrayan vatandaşların yapması gerekenler hakkındadır. Trafiğe çıktığınızda çok dikkatli olabilir, kurallara eksiksiz uyabilirsiniz. İyi bir şoför olmanız başınıza kaza gelmeyeceği anlamına gelmemektedir. Hatta aracınızı park etmiş evinizde dinleniyor iken birinin aracınıza çarptığı haberini bile alabilirsiniz. İşte bu gibi durumlarda izlenmesi gereken yollar hakkında bilgi edinmek isterseniz yazımıza göz atmanızı öneririz.

Kaza Sonrası Ne Yapılır

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, park halindeki aracınıza çarpılması halinde ilk olarak akla;

 • Kaza tespit tutanağı, gelecektir. Bu uygulama trafik polisi olmadığı durumlarda, ilk yapılması gereken şeydir. Tutanağı yalnızca maddi hasar olduğu durumlarda, iki tarafın da rızası olduğu taktirde doldurabilirsiniz. İki nüsha olmak kaydı ile bilgiler eksiksiz doldurulmaktadır. Kaza sonucu yaralanma durumu var ise ilk olarak ambulans çağırılır. Ardından trafik polisi olaya müdahale eder.
 • Sıcağı sıcağına fotoğraf çekmek, hiçbir şeyi yerinden oynatmadan olduğu gibi farklı açılardan fotoğrafını çekmek önemlidir.
 • Anlaşmazlık durumunda polisin gelmesi ile ilgili bekleme süreci de önemlidir. Varsa etraftan görgü tanıkları toplamanız yararınıza olacaktır.
 • Polis gelmesi ile yasal prosedür başlatılır. Gerekli evraklar, belgeler polis memuruna sunulur.
  Aracınıza çarpan şahsın alkol muayenesi yetkililerce yapılır.
 • Şahitler var ise ifadeleri alınır.
 • Aracınıza çarpan kişinin sağlık sorunu var ise polis eşliğinde hastaneye gönderilir. Ardından ifadesi alınmak üzere karakola alınır.
 • Aracınız büyük oranda hasar gördü ise çekici ile otoparka alınır.
 • Karakolda gerekli işlemler yapıldıktan sonra aracınızın durumu için yetkili servisi arayınız. Servis yönlendirmesi ile aracınız tamir için en yakın servise alınır.
 • Yapılan tüm masrafların makbuzlarını saklamanızı öneririz. Hatalı olan karşı taraf olduğu için zararınızı karşılamakla yükümlüdür.

Aracınız Tamir Aşamasında İken Mağdur Olmayın.

Park halindeki aracınıza çarptılar ve olan size oldu, şeklinde düşünceniz varsa yazımızın devamını okumanızı öneririz. Zira, her şey o kadar da kötü değil. Aracınız tamir sürecinde iken araçsız kalmamanız için araç firmaları kolaylık sağlayabiliyor. Yine yetkili servisi arayarak geçici süreliğine size araç tahsil ediyorlar. Bu araç da tıpkı sizinkisi gibi aynı sekmenlerde oluyor.

Hasardan Dolayı Değer Kaybı Ne Olacak.

Hasar kaybı, ekspertiz sonucu serviste belirlenip rapor edilmektedir. Tüm işlemler bitip aracınızı aldıktan sonra dosyanız kapanmış oluyor. Ancak aracınızda oluşan hasar kaybı için mahkemeye başvurmanız gerekiyor. Değer kaybı doğrultusunda, mahkemenin belirlediği miktarı alabiliyorsunuz. Burada dikkatinizi çekmek istediğimiz bir nokta bulunuyor. Değer kaybı ile alacağınız meblağ aynı olmayacaktır. Yirmi bin liralık bir hasar kaydı için, karşı taraf size yirmi bin lira ödemeyecektir.

Aklınızda Bulunması Yararınıza Olacaktır.

Aracınızda meydana gelen hasar ciddi boyutlarda ve aracın ana mekanizmasında ise tamir ettirmek yerine hurdaya çıkması yönünde bir seçim yapmanızı öneririz. Zira bazı hasarlar, aracınızı satmayı düşündüğünüzde size ciddi şekilde sorun olabilir. Ekspertiz sonucu, seçim yapmanız istenirse hurdaya çıkmış araç seçeceği size daha karlı olacaktır. Bayi aracın o günkü satış fiyatına göre size ödeme yapacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.