Sigorta Hasarlarında Sebep Sonuç İlişkisinin Önemi

Sigorta'da Sebep Sonuç İlişkisi ve Bilinmesi Gerekenler

0 38

Sigorta da sebep sonuç ilişkisinden sizlere bahsetmek istiyorum. Çünkü bir çalışan olarak sigortalılar tarafından çok fazla bu konuya denk geliyoruz, çoğu çalışanın da başına gelmiştir. İllaki herkesin kendine göre de bir yaşanmış örneği vardır. Sigortalılar yada sigortalılarımızın konuyu yanlış anlayabiliyorlar. Poliçe yapıldığında herşeyin ödendiğini yada ödeneceğini düşünebiliyor yada yanlış aksetiliyor. Yazının devamında sizlere bu konu üzerine birkaç örnek ile açıklık getirmek istiyorum.

Umarım açıklayıcı ve aydınlatıcı olabilmişimdir. Siz okurlarımızdan da özellikle yaşanmış deneyimlerinizin yorumlarını yazımızın devamında bekliyor olacağım.

Öncellikle konut sigortası ve işyeri sigortası gibi yangın poliçelerinde gidecek olursak; paket yangın sigorta poliçelerinde teminat kapsamları da neler vardır ile başlayarak devam etmek istiyorum.

Yangın, sel-dahili su baskını, infilak, fırtına, dolu, hırsızlık, terör ve grev lokal halk hareketleri, komşuluk / kiracılık / ev sahibine mali mesuliyeti, elektronik cihaz gibi poliçe üzerinde yer alan size daha da sayamadığım diğer teminatlar bulunmaktadır.

Bu saymış olduğum teminatlar dahilinde evinizde ve iş yerinizde oluşabilecek hasarlardan kaynaklı tüm hasarlar teminata dahildir.

Sebep Sonuç İlişkisi Nedir?

Bir eylemin hangi gerekçeyle veya hangi sebeple yapıldığını bildiren cümlelere neden-sonuç (sebep-sonuç) cümleleri denir. Bu cümlelerin yüklemine “niçin?” , “neden?” soruları sorulduğunda bu sorular cevapsız kalmaz. Neden-sonuç cümleleri iki bölümden oluşur: Birinci bölüm neden (sebep), ikinci bölüm ise sonuç bildirir. Genellikle “için, -den, -diğinden, ile” gibi ekler ve edatlar kullanılır.

Sebep Sonuç İlişkisi Örnek(ler)i:

  • Hasta olduğu için okula gelememiş.
    Yukarıdaki cümlede yükleme “neden gelememiş?” sorusunu yönelttiğimizde “hasta olduğu için” cevabını alıyoruz. Yüklemin yapılış sebebi bildirildiği için bu cümle sebep-sonuç cümlesidir.
  • Okulların açılmasıyla masraflar arttı.
  • Seni uyandırmayalım diye radyoyu açmadık.
  • Yağmur yağınca maç iptal oldu.
  • Malzeme yetersizliğinden inşaat yarım kaldı.
  • Deprem olduğundan dolayı yangın çıktı.
  • Fırtına çıktığı için camlar kırıldı.
  • Evime hırsız girdiği için eşyalarım çalışıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.