Kasko ve Trafik Sigortası

Trafik ve Kasko sigortaları hakkında neredeyse her şeyi makalemizde bulabilirsiniz. Kasko kapsamı, türleri, fiyatları, gerekli belgeler, hakkında bilgiler makalemizde yer almaktadır. Trafik sigortası ve Kasko sigortası hakkında her şeyi makalemizde bulabilirsiniz.

Kasko Nedir?

Kasko’nun tanımı; sigorta ettirene ait olan taşıtı görebileceği muhtemel zararlardan korumak amacıyla oluşturulmuş bir sigorta türüdür. Kasko, bir kaza durumunda karşı tarafın aracının değil, sigorta sahibinin aracının masraflarını öder. Burada önemli olan kıstas, olayın sigortalının iradesi dışında gerçekleşmesidir. Kasko zorunlu değil, isteğe bağlıdır. Size uygun sigorta şirketinizden isteğiniz doğrultusunda Kaskonuzu düzenleyebilirsiniz.

Trafik Sigortası Nedir?

Tarfik sigortasının tanımı; zorunlu olarak yaptırılan, kaza anında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi hasarı karşılayan sigorta türüdür. Yapılmaması durumunda maddi yaptırımı vardır ve aracın bağlanması ile sonuçlanan bir sürece neden olur. Kaza olması durumunda karşı tarafın aracında meydana gelebilecek hasarları karşıladığı gibi, hastane masraflarını da karşılar. Kaskodan en temel farkı, Kaskonun zorunlu olmaması ve yapılmaması durumunda aracın bağlanmasına yol açmamasıdır.

Kasko Fiyatları 2019

2019 yılı Kasko fiyatları sigorta şirketine, ek teminatlara, araç modeline ve yaşına göre değişiklik göstermektedir. Kaskonun temel teminatlarından olan çarpma, yanma, çarpılma riskine ek olarak hırsızlık gibi teminatların istenmesi durumunda kasko prim bedeli artmaktadır. Ek teminatlarla poliçe bedeli artarken kapsama alanı da genişler. Kasko bedelini etkileyen bir diğer etmen hasar durumudur. Sigortanın işlediği dönem öncesinde hasar raporu almamış olmak uygun sigorta fırsatları sunarken; sigortalı olunan dönemde de kaza yapmamak, her yıl artan hasarsızlık indirimi sağlar.

Trafik Sigortası Fiyatları 2019

2019 Trafik sigortası ücreti Sigorta Bildirim ve Gözetim Merkezi (SBM) tarafından her ay büyük şehirlerde açıklanmaktadır. Araçların hasar raporların birincil prim belirleme aracı olarak kullanıldığı açıklamada, taban ve tavan fiyatlar belirlenmiştir. Buna göre İstanbul’da Trafik sigortası taban fiyatı 672 Türk Lirası iken, tavan fiyat 3.055 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Ankara’da taban fiyat 653 Türk Lirası iken, tavan fiyat 2.968 Türk Lirasıdır. İzmir için taban fiyat 634 Türk Lirası olmakla birlikte, tavan fiyat 2,882 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Taban ve tavan fiyatlar hasar durumuna göre belirlenmektedir.

Kasko İçin Gerekli Belgeler

Kasko için istenen evraklar tam bir şekilde sigorta şirketlerine başvurarak işleyişi kolaylaştırabilirsiniz. Standart Kaskonuza ek olarak istediğiniz hizmetler varsa bunları daha önceden belirleyerek işlemi hızlandırabilirsiniz. Kasko için istenen evraklar şunlardır:

  • Trafik Tescil Belgesi (Araç Ruhsatı)
  • Sigorta Yaptıracak Araç Sahibinin Kimliği

Kasko Kapsamı

Kasko alanına giren durumlar; temelde araç sahibinin iradesi dışında gelişen olaylardır. Temel Kasko kapsamı yanma, çarpma ve çarpılmadır. Bunlara ek olarak istenen bir hizmet varsa, Kasko poliçesi imzalanmadan önce belirtilmelidir. Bu sayede ek hizmetler de anlaşmaya eklenerek ödenmesi gereken tutar ona göre belirlenir.

Kasko Türleri

Kasko çeşitleri şunlardır:

  • Dar Kasko: yalnız ana teminatların bir kısmını içeren Kasko çeşitlerini barındırır. Ek bir hizmet vaat etmez. Dolayısıyla fiyatı en uygun Kasko çeşididir.
  • Kasko: Tam teminatları içerir. Ana güvencelerin tamamını vaat etmektedir.
  • Genişletilmiş Kasko: Ana teminatların tümünü içerirken, ek poliçelerle istenen hizmetleri bünyesine ekler.
  • Tam Kasko: Bünyesinde ana teminatların tamamını barındırırken, ek güvencelerin de tümünü otomatik olarak sağlar. Prim tutarı en yüksek Kasko türüdür.

Trafik Sigortası İçin Gerekli Belgeler

Trafik sigortası için istenen evraklar sürücünün kimliği ve araç ruhsatıdır. Bazı durumlarda araç muayenesi raporu da istenmektedir. Zaten trafik sigortası yaptırmamış bir araç, trafikte uzun süre yol alamayacaktır. Trafik polisleri tarafından önce uyarı ve para cezası alacak, sonra bağlanarak trafikten men edilecektir.

Kasko ve Trafik Sigorta Teklifi Almak İçin Bizimle İletişime Geçin!