Konut Sigortası

Ev sigortası, sahip olduğu meskeni güvence altına almak isteyenler için ekonomik bir seçenektir. Evini tüm risklere karşı güvence altına almak isteyenler için konut sigortası yaptırmak büyük önem taşır.

Konut Sigortası Nedir?

Konut Sigortasının tanımı; evinizi doğal afetlere, yangın, sel gibi felaketlere ve hırsızlık gibi olumsuz durumlara karşı korumayı hedefleyen bir sigorta çeşididir. Konut sigortası ile sağlanan aylık taksit imkanları ile eviniz güvence altına alınır. Sigorta yıllık olarak yapılır. Uzun süre aynı sigorta şirketinden sigorta yaptırmak indirim sebebi olarak kullanılabilir. Bu nedenle size uygun sigorta şirketinden uzun yıllar indirimli sigorta hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Konut Sigortası Zorunlu Mu?

Konut sigortasının mecburiyet durumu yoktur. Herhangi bir mecburiyet olmamasına rağmen ev sigortası yaptırmak kendinizi güvende hissettirir. Evinizin başına gelebilecek olası bir hırsızlık ya da yangın gibi bir durumda bu yüksek bir maliyete neden olur. Bu açıdan ev sigortası, zorunlu olmamasına rağmen gerekli bir ihtiyaçtır. Bunun yanında konut sigortası için ödenen pirimler, olası olumsuz durumlarda ortaya çıkabilecek zararlarda harcanabilecek meblağlardan çok daha azdır. Bu sigorta sayesinde yangın, hırsız girmesi gibi durumlarda cebinizden para çıkmadan normal hayatınıza en hızlı şekilde dönersiniz.

Konut Sigortası Kapsamı

Ev sigortası tarafından ödenen durumlar cam kırılmasından hırsızlığa pek çok farklı olayı kapsar. Ev sigortasının kapsama alanına giren durumlar şunlardır:

 • Cam Kırılması: Sabit veya dik konumdaki cam ve aynaların kırılması sigorta kapsamına alınmıştır.
 • Ferdi Kaza: Konut sigortası kapsamındaki adreste sigortalının başına gelebilecek kaza ve bu kazalardan dolayı ortaya çıkabilecek zararlar sigorta kapsamındadır.
 • Sel ve Su Baskını: Konutun içindeki su kaynakları veya aşırı yağış nedeniyle ortaya çıkabilecek sel baskını sigorta kapsamındadır.
 • Hırsızlık: Eve hırsız girmesi sonucu ortaya çıkacak tüm zarar sigorta kapsamındadır.
 • Terör Olayları: Halk hareketler, kargaşa, camların dışarıdan kırılması gibi durumlarda ortaya çıkabilecek zarar sigorta kapsamındadır.
 • Enflasyondan Korunma: Binanın ve içerisindeki değerli eşyaların zaman içinde değerini kaybetmesi durumundan kaynaklanacak zarar sigorta kapsamındadır.

Konut Sigortası Fiyatları 2019

2019 ev sigortası ücretleri konutun yerine, konumuna, büyüklüğüne, yaşına, binanın yapı tarzına, gerekli güvenlik önlemlerine ve kat sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Bunların haricinde verilen temel teminatlara ek olarak, sigorta yaptıranın isteyeceği ek teminatlar da ücretlere yansımaktadır. Evin ihtiyaçları, ek teminatlar ve ek teminatların sayısı gibi kriterler ücreti etkiler. Bunların yanı sıra binanın bulunduğun il ve ilçe de konut sigortası ücretini etkileyen etmenlerdendir.

Hırsızlık Durumunda Konut Sigortası

Hırsızlık durumunda ev sigortasından yararlanmak için belli belgeler istenmektedir. Bu belgeler şunlardır:

 • Hasar Fotoğrafı
 • Olay Yeri İnceleme Tutanağı
 • Tapu veya Kira Kontratı
 • Sigortalının Beyanı
 • Ödemenin Yapılacağı Banka İban Numarası
 • Alış Faturaları
 • Bulunamadı Belgesi

Bu belgelerin hazırlanması halinde sigorta şirketi hırsızlık nedeni ile ortaya çıkan tüm hasarı karşılamaktadır.

Konut Sigortası İçin Gerekli Belgeler

Konut sigortası için istenen evraklar; sigorta yaptıracak kişinin kimliği ve tapu belgesidir. Küçük bir ek prim ödeyerek evin içerisindeki eşyaları da sigortaya dahil edebilirsiniz. Bunun için güncel eşya bedelinizi faturalandırarak veya bilirkişi raporu ile poliçe yaptırırken bildirmelisiniz.

Konut Sigortası İptali

Ev sigortasını iptal etmek için tüketicinin geçerli bir nedeni olmalıdır. Bunlardan en çok karşılaşılan ek hizmetlerin zorunluymuş gibi sunulmasıdır. Böyle bir durumda tüketici, sigorta iptalini isteyebilir. Bunun için Asliye Hukuk Mahkemesi’ne konut sigortası sigorta iptal davası açmalıdır.

Konut Sigorta Teklifi Almak İçin Bizimle İletişime Geçin!